Vigtigste / Halsbetændelse

Hvad hjælper Klaritin: brugsanvisninger

Claritin er et antihistaminlægemiddel fra det farmaceutiske selskab "SCHERING-PLOWH LABO".

Det er en selektiv (selektiv) blokering af perifere H1-histaminreceptorer med hovedkomponenten - loratadin og har en lang, hurtig og effektiv antiallergisk virkning - fjernelse af kløe, hævelse og betændelse uden at forårsage døsighed og tørhed og irritation af slimhinderne.

På denne side finder du alle oplysninger om Claritin: fuldstændige instruktioner til brug for dette stof, gennemsnitlige priser på apoteker, komplette og ufuldstændige analoger af lægemidlet, samt anmeldelser af personer, der allerede har brugt Claritin. Vil du forlade din mening? Skriv venligst i kommentarerne.

Klinisk-farmakologisk gruppe

Histamin H1 receptor blokker. Antiallergisk lægemiddel.

Salgsvilkår for apotek

Det frigives på recept.

Hvor meget er Klaritin? Den gennemsnitlige pris på apoteker er på niveau med 235 rubler.

Frigivelse form og sammensætning

Claritin kan købes i piller eller i sirup.

  • aktiv bestanddel: loratadin; 1 tablet indeholder loratadin mikroniseret 10 mg;
  • Hjælpestoffer: lactose, magnesiumstearat, majsstivelse.
  • aktiv bestanddel: loratadin; 1 ml sirup indeholder loratadin mikroniseret 1 mg;
  • excipienser: natriumbenzoat, propylenglycol, citronsyremonohydrat, kunstig (fersken) aromastoffer, glycerin, inverteret saccharose, vand.

Farmakologisk virkning

Lægemidlet Claritin har anti-allergiske, antihistamin- og antipruritiske virkninger. Disse terapeutiske virkninger skyldes det faktum, at Claritin blokerer histaminreceptorer. Effekter udvikles meget hurtigt (inden for en halv time) efter at have taget lægemidlet, og deres varighed er op til 24 timer.

Claritin blokerer histaminreceptorer og forhindrer udviklingen af ​​en allergisk reaktion. Histamin i sig selv frigives i princippet under påvirkning af et allergen, der er kommet ind i kroppen, men receptorerne i de celler, som det virker på, er blokeret, og stoffet kan simpelthen ikke udøve sin virkning. Når lægemidlet er taget, har normalt en vis mængde histamin allerede kontaktet sine receptorer, og den allergiske reaktionsproces er begyndt. Men efter at have taget medicinen, blokerer den de resterende receptorer, og den allergiske reaktion kan ikke fortsætte.

Som følge heraf er de symptomer, der allerede har udviklet sig hurtigt, forbi, da deres kursus og amplifikation på cellulærniveau ikke længere opretholdes.

Indikationer for brug

Hvad hjælper? Claritin tilhører gruppen af ​​antiallergiske lægemidler, der tilvejebringer antipruritiske og antihistaminvirkninger. De vigtigste indikationer for dens formål er:

  • akut og idiopatisk kronisk urticaria;
  • angioødem (tunge, strubehoved og svælg);
  • allergiske reaktioner på insektbid
  • kompleks terapi af bronchial astma
  • året rundt allergisk rhinitis og pollinose (sæsonbetinget allergisk rhinitis);
  • året rundt og / eller sæsonbetinget allergisk konjunktivitis;
  • sygdomme i hud og blødt væv af allergisk art (eksem, dermatitis);
  • pseudo-allergiske reaktioner forbundet med brugen af ​​histamin-nibblere (chokolade, tomater, kaffe, jordbær, kakao og andre allergifremkaldende produkter).

Samtidig lindrer dette lægemiddel de vigtigste symptomer på disse patologiske tilstande - kløe, udslæt, nysen, løbende næse, hævelse af slimhinder, tåre, bronkospasme og brænding.

Kontraindikationer

  • Amning periode;
  • Overfølsomhed overfor lægemidlet.

Desuden er brug af Claritin kontraindiceret.

  • Syrup: mangel på sucrase eller isomaltase, fructoseintolerance, glucose-galactose malabsorption; alder op til 2 år.
  • Tabletter: Laktasemangel eller malabsorption af glucose-galactose, krænkelse af tolerancen af ​​galactose; alder op til 3 år.

Det anbefales at ordinere lægemidlet til patienter under graviditet og i tilfælde af alvorlig leverdysfunktion.

Brug under graviditet og amning

Sikkerheden af ​​loratadin under graviditet er ikke blevet fastslået. Brug af lægemidlet Claritin under graviditet er kun mulig, hvis den påtænkte fordel for moderen opvejer den potentielle risiko for fosteret.

Loratadin og dets aktive metabolit udskilles i modermælk, så ved afskrivning af lægemidlet under amning bør spørgsmålet om afbrydelse af amning løses.

Instruktioner til brug

Brugsanvisningen angav, at Claritin ordineres gennem munden, uanset måltidet.

  • Voksne (inklusive ældre patienter) og unge over 12 år anbefales at tage Claritin i en dosis på 10 mg (1 fad. Eller 2 teskefulde / 10 ml / sirup) 1 gang / dag.
  • For voksne og børn, der vejer over 30 kg med alvorlig nedsat leverfunktion, er startdosis 10 mg (1 firkant eller 2 teskefulde / 10 ml / sirup) hver anden dag med en legemsvægt på 30 kg eller derunder - 5 mg (1 te ske / 5 ml / sirup) hver anden dag.
  • Børn i alderen 2 til 12 år, anbefales Claritin dosis afhængigt af kropsvægt: med en kropsvægt mindre end 30 kg - 5 mg (1/2 tab eller 1 tsk / 5 ml / sirup) 1 gang / dag med en vægt legeme 30 kg eller derover - 10 mg (1 firkant eller 2 teskefulde / 10 ml / sirup) 1 gang / dag.

Ældre patienter og patienter med kronisk nyresvigt kræver ikke dosisjustering.

Instruktioner for sirupsirup

For voksne patienter ordineres to teskefulde (10 ml) en gang om dagen. Børn fra to til tre år og vejer mindre end 30 kg af den tilladte siruphastighed - 1 tsk eller 5 ml pr. Dag.

For personer, herunder børn, der vejer over 30 kg, med en alvorlig grad af leverskade og dysfunktion af dets funktioner, er den tilladte startdosis ikke engang mere end 10 ml af lægemidlet (2 teskefulde) en gang om to dage. Hvis med samme sygdomme legemsvægten er mindre end 30 kg, vil den indledende dosis være halvt så meget - 5 ml (1 tsk sirup) hver 48 timer.

Bivirkninger

Typisk er Claritin, ifølge anmeldelser, tolereret af børn og voksne godt.

Forstyrrelser i nervesystemet kan manifestere sig som:

  • Hos voksne - hovedpine, træthed, tør mund, døsighed:
  • Hos børn - nervøsitet, hovedpine og beroligende virkning.
  • Hos voksne oplever sygdomme i fordøjelsessystemet oftest sig som kvalme, unormal leverfunktion og gastritis.

Også, Claritin, ifølge vurderinger, kan forårsage:

  1. Palpitationer, takykardi (kardiovaskulær system);
  2. Hududslæt, anafylaksi (allergiske reaktioner);
  3. Alopeci (hud).

overdosis

Mistænkt Claritin overdosis kan skyldes symptomer som hovedpine, takykardi, døsighed. I dette tilfælde skal du straks konsultere en læge. Som en behandling ordineres normalt understøttende og symptomatisk terapi. Magespray og absorption af adsorbenter er tilladt (aktiveret trækul i knust form blandes med vand).

Loratadin elimineres ikke ved hæmodialyse. Efter nødpleje skal patientens tilstand overvåges.

Særlige instruktioner

For børn under 3 år er Claritin ordineret i form af en sirup, og lægen beregner dosen af ​​lægemidlet afhængigt af legemsvægt.

Personer, der er tilbøjelige til allergiske reaktioner, bør afbryde brug af Claritin inden diagnostiske test, da antihistaminer kan føre til forvrængning af forskningsresultaterne.

I perioden med lægemiddelbehandling kan du fortsætte med at køre bil eller mekanismer, da loratadin ikke påvirker centralnervesystemet.

Drug interaktioner

Den kombinerede anvendelse af dette lægemiddel og ketoconazol, erythromycin eller cimetidin kan øge koncentrationen af ​​loratadin i kroppen eller dets metabolite. Dette har imidlertid ingen særlig klinisk betydning.

anmeldelser

Vi hentede nogle tilbagemeldinger fra folk om Claritin:

  1. Xenia. Data om bivirkninger er signifikant undervurderet. For en uge siden tog hun dette middel i flere dage ved 5 mg om dagen, ikke engang 10, som følge heraf blev hun vågnet en morgen fra svær mavesmerter, som aldrig var sket med mig før, og ingen steder at tage det i princippet og endnu mere baggrund allergi spise rigtigt. Og en af ​​mine venner, som regelmæssigt tager medicinen i henhold til vejledningen, hældte te i en hvid keramisk krus og brændt, fordi det syntes for hende, at kruset var lavet af en avis. Dette er de piller, der ikke forårsager døsighed. Men glitches meget årsag.
  2. Marina. Min krop producerer de stærkeste allergiske reaktioner på kattehår (mest af alt i nogens hjem, hvor katte lever permanent). Næsten umiddelbart vises uacceptabel kløe på huden. Den eneste medicin, der hjælper mig, er claritin. Jeg forsøgte billigere kolleger, de var ubrugelige.
  3. Olga. Det er ikke klart, hvorfor der for fem år siden var allergi over for pelsskind. Hvis jeg går til venner, der har en kat, gives der hudpræstationer (udslæt og blærer). Jeg forsøgte forskellige piller og dråber, men kun Klaritin hjælper virkelig. Jeg tager en pille en time før jeg kommer til lejligheden, hvor katten er placeret, og ordren er ingen urticaria.

analoger

Da hovedkomponenten af ​​lægemidlet er kendt medicin loratadin, findes der på apoteket hylder mange lægemidler baseret på det, hvis pris er meget lavere end belgisk. Dette er:

  • Lorageksal;
  • Klarotadin;
  • Loratadin-Teva;
  • Loratadin-Stada;
  • Klarisens;
  • loratadin;
  • Lomilan;
  • Klaridol.

Inden du bruger analoger, kontakt din læge.

Klaritin eller Tsetrin: Hvilken er bedre?

Hovedindholdet af cetrin er cetirizin, som ligesom loratadin er en blokering af H1-histaminreceptorerne. Derfor har disse lægemidler de samme indikationer for brug. Derudover er begge tilgængelige i form af tabletter og sirup. Men i modsætning til Claritin er Zetrin sirup kun beregnet til børn fra 2 til 5 år (5 ml 1 gang om dagen), og fra 6 årige tabletter bruges til at eliminere allergiske reaktioner - 1 stk. 1 gang om dagen.

Samtidig kan Tsetrin ikke anvendes, når de tager theophyllin eller sedativer, og derfor er Claritin, med samme effekt, indikationer og kontraindikationer, mere rationelle til brug ved behandlingen med disse midler. Hvis patienten bliver tvunget til at tage erythromycin eller cimetidin, er det nødvendigt at foretrække Cetrin.

Klaritin eller Erius - hvilket er bedre?

I netværket er der ofte et spørgsmål, hvilken af ​​disse stoffer er bedre? Hver af dem er en anti-allergisk antihistamin af den nye generation. Derfor er de karakteriseret ved næsten samme styrke af terapeutisk virkning og et minimum af bivirkninger. Det menes dog, at Erius er karakteriseret ved et bredere handlingsspektrum, da han er aktiv i at eliminere allergisk hoste.

Du kan dog finde mange anmeldelser, når patienter rapporterer, at Erius ikke hjælper dem, og de begyndte at tage Claritin eller omvendt. Således afhænger spørgsmålet om narkotikavalg af de enkelte personers individuelle karakteristika.

Opbevaringsforhold og holdbarhed

Claritin anbefales at opbevares på et mørkt sted væk fra børn, idet der observeres en passende temperaturregulering: 2 - 30 ° C. Tabletterne beholder deres egenskaber i 4 år fra fremstillingsdatoen, sirup - i 3 år. Efter at have taget dem er det umuligt.

Claritin tabletter: brugsanvisning

struktur

aktiv bestanddel: loratadin; 1 tablet indeholder loratadin

mikroniseret 10 mg;

Hjælpestoffer: lactose, magnesiumstearat, majsstivelse.

aktiv bestanddel: loratadin; 1 ml sirup indeholder loratadin

mikroniseret 1 mg;

excipienser: natriumbenzoat, propylenglycol, citronsyremonohydrat, kunstig (fersken) aromastoffer, glycerin, inverteret saccharose, vand.

beskrivelse

Tabletter: ovale tabletter med hvid eller næsten hvid farve med et "kolbe og skål" -ikon, en fejllinje og nummeret "10" på den ene side og en flad overflade på den anden side uden nogen indeslutning

Sirup: Gennemsigtig, farveløs eller lysegul sirup uden udenlandske indeslutninger;

Farmakologisk aktivitet

Claritin® er en tricyklisk selektiv perifer Hi-histamin receptor blokker. Når den anvendes i den anbefalede dosis, er der ingen klinisk signifikant beroligende og anticholinerg virkning.

Under den langsigtede behandling var der ingen klinisk signifikante ændringer i vitale tegn, laboratorietest, visuel undersøgelse af patienten eller et elektrokardiogram.

Claritin® - har ingen signifikant virkning på aktiviteten af ​​H2-histaminreceptorer. Det blokkerer ikke fangsten af ​​norepinephrin og har ingen reel virkning på det kardiovaskulære system eller pacemakers aktivitet.

Farmakokinetik

Efter oral administration absorberes loratadin hurtigt og metaboliseres under påvirkning af CYP3A4 og CYP2D6, hovedsageligt i desloratadin. Tiden til at nå den maksimale koncentration af loratadin og desloratadin i blodplasmaet er henholdsvis 1-1,5 timer og 1,5-3,7 timer. Loratadin og dets metabolitter binder sig godt til plasmaproteiner.

Hos friske frivillige er halveringstiden for loratadin og dets aktive metabolitter i plasma ca. 1 time og 2 timer. Halveringstiden er 8,4 timer for loratadin og 28 timer for dets aktive metabolitter.

Ca. 40% af den indgivne dosis udskilles i urinen og 42% i fæces inden for 10 dage i form af bundne metabolitter. Ca. 27% af den indgivne dosis udskilles i urinen i løbet af de første 24 timer. Mindre end 1% vises uændret.

Biotilgængeligheden af ​​loratadin og desloratadin er direkte proportional med dosis.

Fødevareindtagelse forlænger loratadins absorptionstid, men påvirker ikke den kliniske virkning.

Hos patienter med kronisk nyresvigt er værdien af ​​AUC og Cs stiger ikke i sammenligning med patienter med normal nyrefunktion. Halveringstiden ændrede sig ikke væsentligt, og hæmodialyse påvirker ikke farmakokinetikken af ​​loratadin og dets metabolitter.

Hos patienter med alkoholisk leverskade blev en stigning i AUC-værdier og Stach loratadin observeret med en faktor 2, mens metabolittenes farmakokinetiske profil ikke ændrede sig i forhold til patienter med normal leverfunktion. Halveringstiden for loratadin og dets metabolitter var henholdsvis 24 timer og 37 timer og øget afhængigt af sværhedsgraden af ​​leversygdom.

Loratadin og dets aktive metabolit udskilles i modermælk under amning.

Indikationer for brug

Til symptomatisk behandling af allergisk rhinitis og kronisk idiopatisk urticaria.

Kontraindikationer

Claritin® er kontraindiceret til patienter med overfølsomhed overfor aktive stoffer eller andre stoffer i lægemidlet. Erfaring med klinisk brug af Claritin® tabletter hos børn under 12 år er begrænset.

Den kliniske erfaring med Claritin® sirup til børn under 2 år er begrænset.

Graviditet og amning

Da sikkerhed for brugen af ​​lægemidlet Klaritin® under graviditet ikke er fastslået, anbefales dets anvendelse under graviditet ikke.

Loratadin udskilles i modermælk, så brugen af ​​stoffet under amning anbefales ikke.

Dosering og indgift

Voksne og børn fra 12 år og ældre:

10 mg (1 tablet eller 10 ml sirup - 2 scoops) en gang dagligt.

Børn fra 6 til 12 år, der vejer mere end 30 kg: 10 mg (1 tablet) 1 gang om dagen.

For børn fra 3 til 6 år anbefales det at administrere Claritin® i form af en sirup.

Børn fra 6 til 12 år med en kropsvægt mindre end 30 kg anbefales at ordinere lægemidlet i form af en sirup.

Børn fra 3 til 12 år med en legemsvægt på over 30 kg: 10 mg (2 scoops = 10 ml) 1 gang pr. Dag.

Børn fra 3 til 12 år, der vejer mindre end 30 kg: 5 mg (1 scoop = 5 ml) 1 gang om dagen.

Claritin® kan tages uanset måltidstiden. Hvis du tager stoffet samtidig med mad, kan det sænke dets absorption, men påvirker ikke dets effektivitet.

Virkningen og sikkerheden af ​​lægemidlet hos børn under 2 år er ikke blevet fastslået.

Hos børn i alderen 2-3 år er oplevelsen af ​​klinisk brug af Claritin® begrænset, og derfor bør enhver udnævnelse udføres med stor omhu.

Hos børn under 12 år må lægemidlet ikke ordineres i mere end 14 dage.

Patienter med svær nedsat leverfunktion bør have en lavere startdosis på grund af muligheden for at reducere clearance af loratadin. Den anbefalede startdosis på 10 mg hver anden dag til voksne og børn, der vejer over 30 kg og for børn, der vejer under 30 kg, er 5 ml (5 mg) hver anden dag.

Dosisjustering hos ældre og patienter med nedsat nyrefunktion er ikke nødvendig.

Bivirkninger

Ved brug af lægemidlet kan der forekomme bivirkninger, der forekommer med varierende frekvens: meget ofte (> 1/10); ofte (> 1/100, 1/1000, 1/10 000,

Hvordan virker Claritin for allergi og hvad der er vigtigt at vide om stoffet

Belgisk medicin Claritin - et effektivt lægemiddel, der fjerner symptomerne på et allergisk reaktion i kroppen hurtigst muligt.

Aktivt stof virker selektivt og stopper H-1-histaminreceptorer. Det påvirker ikke de nærliggende organer, nervesystemet.

funktion

Claritin fås i tabletter og i form af en sød sirup, som er beregnet til børn. Tabletter af hvid farve, ovalformet er opdelt på den ene side af risiko i 2 halvdele. På den ene side er firmaets varemærke blevet erstattet (kolbe + skål + nummer 10). Blisterpakning indeholder 7-10 tabletter, som er lukket i en karton med 1-3 pigge. Også i hver pakke er der en instruktion om, hvordan man anvender en antihistamin korrekt.

Sirup er en tykk homogen masse, gennemsigtig og næsten farveløs. I en flaske mørkt glas er 60 eller 120 ml pakket. En plast måleske eller sprøjte med påførte målinger er vedlagt i æsken. Indsætningsinstruktionen, hvordan du bruger værktøjet, er påkrævet.

En tablet indeholder 10 mg af den aktive ingrediens og 1 ml sirup - 1 mg.

Yderligere komponenter af tabletter:

  • magnesiumstearat;
  • lactosemonohydrat;
  • majsstivelse.

Ved valg af medicin til allergi anbefales det at tage hensyn til kroppens reaktion på yderligere stoffer.

Aktiv handling

Behandlingskomponenten i begge former er loratadin. Stoffet reducerer kapillærpermeabilitet, blokerer histamin, modvirker manifestationen af ​​en allergisk reaktion. Samtidig virker et nyt generationsværktøj selektivt kun på stoffer, der fremkalder allergi. Resten af ​​organerne, herunder nervesystemet, har stoffet ingen virkning. Derfor forekommer bivirkninger hos kun 2% af patienterne.

Virker effektivt som en forebyggelse af allergi.

Yderligere ingredienser i sirupet (citronsyre, specialrensning, saccharose, ferskenfragment) tjener til at forbedre smagen af ​​lægemidlet.

Virkningsmekanismen i kroppen

Claritin tage, uanset måltidet. 1 tablet giver antihistamin effekt i løbet af dagen. Efter 30 minutter kommer værktøjet ind i blodbanen, absorberet gennem maven af ​​maven. Den største mængde stof i patientens plasma noteres 2 timer efter at have taget dosis af lægemidlet.

Hvis indtaget er koblet sammen med mad, sænkes reaktionshastigheden med 1 time.

Claritin udskilles af nyrerne (27% på den første dag), ved leveren. Kroniske urogenitale sygdomme påvirker ikke tilbagetrækningsperioden. Alkoholisk leverskade forsinker evakueringen af ​​Claritin fra kroppen.

Halveringstiden for lægemidlet er 24-48 timer. Derivater fjernes fra kroppen op til 4 dage.

Hvad er symptomerne på behandlingen?

Claritin er designet til at modstå allergiske manifestationer. Det bruges derfor til følgende symptomer:

  • rødme i øjenlågene, der er forbundet med hævelse, tåre, alvorlig kløe, konjunktivitis;
  • sæsonbestemt manifestation af allergisk rhinitis
  • kløende hududslæt;
  • symptomer på eksem, psoriasis, dermatitis;
  • allergisk reaktion af kroppen til bestemte fødevarer;
  • Quinckes ødem, utilstrækkeligt svar på insektbid;
  • inflammatoriske manifestationer på slimhinderne i åndedrætssystemet.

Kontraindikationer og bivirkninger

Det anbefales ikke at blive behandlet med Claritin i følgende tilfælde:

  • under graviditeten, da virkningen af ​​lægemidlet på fosteret er ukendt;
  • børn op til 2 år med sirupbehandling bør tabletter ikke gives til børn op til tre år;
  • arvelig laktoseintolerans;
  • overfølsomhed overfor lægemidlet.

Bivirkninger hos børn og voksne forekommer i 2% af tilfældene.

Tegn på stoffets inkompatibilitet hos børn:

  • øget nervøs irritabilitet
  • hæmning af handlinger og gerninger
  • hovedpine, hurtig udmattelse, usædvanlig døsighed.

Voksne patienters reaktion på bivirkninger:

  • smertefuld hovedpine, migræne
  • Udseendet af for tidlig døsighed eller tværtimod for meget spænding, irritabilitet;
  • en skarp forøgelse af appetitten, zhor.

I sjældne tilfælde forårsager lægemidlet en sammenbrud af kroppens funktionalitet:

  • fremkomsten af ​​dermatitis af forskellig art;
  • svimmelhed, træthed, smertefuld tendens til at sove
  • øget hjerterytme
  • hårtab;
  • på fordøjelsessystemet: tegn på gastritis, tørre slimhinder, smerter i leveren.

Hvordan man ansøger om voksne og børn

Claritin tabletter er ordineret til voksne patienter og børn over 12 år. Det anbefales at drikke 1 tablet på samme tid på dagen. Hvis nyrerne og leveren er påvirket af kroniske sygdomme, bør pause tiden øges til 48 timer. Unge børn (2-12 år gammel) drikker halvt en tablet om dagen eller 1 siruprør. For spædbørn (2-3 år) er sirup ordineret til behandling, så barnet ikke choker på p-pillen.

Hvis behandlingen udføres med sirup, drikker voksne allergikere og unge over 12 år Claritin 2 foranstaltninger ad gangen. Et barn, der ikke har nået en vægt på 30 kg, anbefales at reducere dosis med halvdelen.

Børn under tre år rådes til at blive behandlet med sirup. I dette tilfælde, hvis barnets alder er mindre end 2 år, tages der hensyn til de forventede skader og fordele ved behandlingen.

Forbedring registreres en halv time efter at have taget stoffet i enhver form:

  • nedrivning
  • hævelse af øjenlågene, slimhinder
  • patienten holder op med nysen, hoste forsvinder;
  • kløe af væv stopper.

Den positive effekt varer i 24-28 timer. Organismen bliver ikke vanedannende, så behandling af kroniske læsioner kan udføres i lang tid. I den akutte periode varer optagelsen 5-10 dage. Varigheden af ​​behandlingen afhænger af patientens helbred.

For at forhindre indtaget anbefales det at starte en måned før den farlige periode (blomstring af planter, år med pollen).

Hvad skal man gøre ved overdosering

Hos voksne forekommer symptomer på overdosering med en firefoldig stigning i normen. Børn har brug for 2 gange doseringen.

Egenskaber ved behandling under graviditet og amning

Særlige undersøgelser af hvordan Claritin påvirker en gravid kvinde og fosteret er ikke blevet udført. Det bemærkes, at det aktive stof tendens til at ophobes i modermælk og blod. Derfor bør det ikke være at tage medicin uden ekstrem nødvendighed.

Når man ordinerer behandling for ammende mødre, anbefales det at skifte til kunstig fodring af barnet.

Interaktion med andre stoffer og alkohol

Det er nødvendigt at konsultere din læge, hvis du skal tage en antihistamin med andre lægemidler. Nogle lægemidler øger koncentrationen af ​​loratadin i blodet (ketoconazol, erythromycin). Som følge heraf modtager en person en overdosis fra en standard mængde lægemiddelstof.

Effekten af ​​hypnotiske, beroligende midler er forbedret.

Særlige instruktioner til behandling

I enkelte tilfælde bør medicin undgås nøjagtigt arbejde, kørsel.

Udtalelser fra patienter om denne medicinering.

Testimonials af mennesker, der har taget Allergi Claritin:

Vi fejrede fødselsdagen for en ven i en georgisk restaurant. De serverede kebab stærkt peber. Jeg begyndte næsten straks at vande mine øjne, en stærk hoste dukkede op, næset næse. Nå, det ved siden af ​​et par sidder. Kvinden så min lidelse og gav Claritin pille og rådgav at lægge det under tungen. Så det ser ud til at arbejde hurtigere. Det viste sig, at hendes mand er allergisk. Så det er kun med denne medicin, at pollen er gemt i løbet af sommeren om sommeren. Det hjalp mig om cirka 15 minutter. Nu vil jeg også bære piller med mig lige i tilfælde. Benefit dispensed over-the-counter medicin. Og underligt er der ingen lange beskrivelser i manualen. Det lader til, at kun 2% af patienterne viser intolerance over for lægemidlet. Vi antager, at jeg ikke er blandt dem.

Marina, 23 år gammel

I vores familie blandt voksne forstyrrer allergi ingen. Og børn er tilbøjelige til allergiske manifestationer. Gud forbyder i sommeren jordbær jordbær at spise, og om vinteren - et lille stykke mandarin eller appelsin. Begynd straks at ansigt og hænder dækket af kløende pletter. Endnu ikke blevet behandlet - alt er ubrugeligt. Og så kom en frygtelig host sammen. Det syntes at insiderne viste sig. På vores sidste besøg hos en allergiker rådede lægen mig til at prøve Klaritinsirup. Min datter forkølet først, og så kunne hun endda lide smagen af ​​medicinen. Ja, og måleske er meget praktisk at bruge. Og kun en gang om dagen er det nødvendigt at tage en sirup. Allergien forsvandt den anden dag, huden blev helt ryddet. I dag husker vi ikke længere skaden, vi bærer en flaske med os. Jeg kan ikke tro, at vi for kun 2 måneder siden var bange for at udvikle bronchial astma.

Lena, 20 år gammel

Meninger om medicinlæger

Anmeldelser af specialister om dette værktøj:

Jeg arbejder i et børnehospital i 15 år. Mine patienter lider af forskellige former for allergi. Det sker, at der er to hoveder fra en gryde, og i flere år har de forgæves kæmpet med sygdommen. Jeg anbefaler at bruge Claritin. Der er en grænse - fra 2 år, men i nødstilfælde kan du tage før.

Selvfølgelig er stoffet i sig selv ikke helbredt for allergi, men det fjerner de smertefulde symptomer uden fejl. Dette er især vigtigt, når en reaktion på insektbid forekommer, er der risiko for at få Quincke ødem. Ja, og fødevareallergierne faldt næsten øjeblikkeligt. Jeg råder forældre til ikke at glemme, at sirup også er en medicin.

I tilfælde af overdosering, skyl maven, drik en sorbent (i det mindste aktiveret trækul). Derfor, ikke blive båret væk. Dosis for et barn, der vejer op til 30 kg, er kun 1 scoop per dag, uanset hvor velsmagende lægemidlet er. Den utvivlsomme fordel ved Claritin - næsten ingen bivirkninger. Jeg mener, at det er nødvendigt at bære en flaske med dig som en nødhjælp i uforudsete tilfælde.

Vitaly Petrovich, børnelæge

Fordele og ulemper

Claritin er førende blandt lægemidler med lignende indvirkning:

  • praktisk taget ingen bivirkninger
  • et udvidet udvalg af patienter, herunder børn, ældre, med forskellige comorbiditeter;
  • udgifterne til lægemidlet er tilgængelige for patienter med en gennemsnitlig indkomst;
  • dispensering medicin kræver ikke en recept.

Men vi bør ikke glemme, at stoffet ikke helbreder patologien, men kun fjerner de forstyrrende symptomer. For at slippe af med sygdommen skal du:

  • blive diagnosticeret
  • find ud af hvilket allergen der forårsager et utilstrækkeligt respons fra kroppen;
  • følg en kost;
  • følg lægenes anbefalinger.

Medicinsk pris

Kostprisen for lægemidlet varierer afhængigt af antallet af tabletter i pakken, sirupens volumen i flasken:

  • en blister med 7 tabletter koster omkring 180 rubler;
  • pakning 10 faneblad. - omkring 230 rubler
  • 30 tabletter - 570-600 rubler;
  • 60 ml sirup - 250-270 rubler.
  • 120 ml - 550-590 rubler.

Samtidig er omkostningerne i internetapoteket mindre på grund af ofte organiserede handlinger.

Betingelser for opbevaring

Claritin dispenseres af apoteker uden recept, men det er tilrådeligt for patienten at se en læge og ikke selvmedicinere.

Lægemidlet i tabletter bevarer sin kvalitet i 4 år, den garanterede sikre brug af sirup er 3 år.

Det anbefales at opbevare medicinen på et mørkt sted, idet temperaturreguleringen på 2-30 ° C overholdes.

Hold stoffet fra børn.

analoger

Der er mange lægemidler af lignende klarhedsvirkning. I dette tilfælde er midler opdelt i strukturelle (samme aktive stof i basen) og lægemidler med samme terapeutiske virkning, men en anden sammensætning. Forskellen i omkostninger, eksponeringshastighed for allergikilden, tilstedeværelsen af ​​bivirkninger, kontraindikationer.

suprastin

Det har en systemisk effekt på kroppen, hvilket fører til hyppige bivirkninger. Det anbefales ikke at bruge stoffet til nøjagtigt arbejde, kontrol med transport eller specialudstyr.

Det aktive stof i lægemidlet er chloropyraminhydrochlorid. Modtagelse er ofte ledsaget af tør mund, lyst til at drikke. Maniferer døsighed og hæmning af reaktionen.

Omkostningerne ved 20 tabletter 130-160 rubler. Værktøjet er ikke tilgængeligt i form af sirup, men præsenteres i form af tabletter og injektioner.

Aerius

Den aktive bestanddel er desloratadin, som giver et bredere udvalg af applikationer. Særligt effektivt lægemiddel til behandling af hoste og allergisk natur af forkølelsen. Den største forskel i sammensætning er de ekstra ingredienser, der sikrer sikkerheden af ​​hovedkomponentens aktivitet.

Erius fremstilles i form af tabletter og sirup, men omkostningerne ved medicinen er meget højere:

  • omkring 550 rubler til et dusin tabletter;
  • 60 ml sirup koster ca. 670 rubler;
  • 120 ml - 850-890 rubler.

Tsetrin

Aktiviteten af ​​lægemidlet tilvejebringes af cetirizin-dihydrochlorid. Fås i form af tabletter, dråber og sirup. Dråber foreskrevet til børn fra seks måneder. Men at tage medicinen er forbundet med hyppige bivirkninger, som ikke er egnet til behandling af nogle patienter.

Kvittering af lægemidlet ind i blodet tager længere tid sammenlignet med Claritin, og halveringstiden for Tsetrin er meget hurtigere. Som følge heraf reduceres den terapeutiske virkning, og den anbefalede dosis øges.

Det endelige valg af en egnet medicin er op til allergisten og ikke råd fra amatører.

Hovedforskellen mellem Claritin er i mekanismen for selektiv handling, når lægemidlet reducerer mængden af ​​histamin på cellulært niveau. Samtidig er der ingen neutralisering af allergenet. Fjernelsen af ​​sygdommens symptomer har ikke lægemidlet nogen terapeutisk virkning på kilden til patologien.

Claritin tabletter: brugsanvisninger, anmeldelser og analoger

Hvis lægen anbefaler Claritin tabletter til bekæmpelse af allergi, vil brugsanvisningen hjælpe dig med ikke at forveksle med doseringen. Det er nødvendigt at læse det, især for at vide, om denne medicin kan gives til babyer.

På fordele og ulemper ved "Claritin" snakkes i detaljer.

Næstformand for sammenslutningen af ​​pædiatriske allergologer og russiske immunologer. Børnelæge, allergist, immunolog. Smolkin Yuri Solomonovich

Praktisk medicinsk erfaring: mere end 30 år

Jeg har i mange år behandlet allergier hos mennesker. Jeg fortæller dig, at allergi sammen med parasitter i kroppen som læge kan føre til virkelig alvorlige konsekvenser, hvis du ikke behandler dem.

Ifølge de seneste WHO-data er det allergiske reaktioner i den menneskelige krop, der forårsager de fleste dødelige sygdomme. Og det hele starter med det faktum, at en person får kløende næse, nysen, løbende næse, røde pletter på huden, i nogle tilfælde kvælning.

Hvert år dør 7 millioner mennesker på grund af allergier, og omfanget af skaden er sådan, at næsten alle mennesker har et allergisk enzym.

Desværre sælger apotekskunder i Rusland og CIS-landene dyre stoffer, der kun lindrer symptomer, hvorved folk sætter sig på et bestemt stof. Det er derfor, at en sådan høj procentdel af sygdomme og så mange mennesker i disse lande lider af "ikke-fungerende" stoffer.

Det eneste lægemiddel, jeg vil rådgive til og er officielt anbefalet af Verdenssundhedsorganisationen til behandling af allergi, er Allegard. Dette stof er det eneste middel til at rense kroppen fra parasitter, såvel som allergier og dets symptomer. I øjeblikket har fabrikanten ikke kunnet skabe et meget effektivt værktøj, men også at gøre det tilgængeligt for alle. Hertil kommer, at inden for rammerne af det føderale program kan alle residenter i Den Russiske Føderation og CIS få det til 975 rubler.

Frigivelsesform, sammensætning, dosering

Producent belgisk virksomhed Schering-Plough Labo N.V. leverer Claritin tabletter i små papkasser. De indeholder fra en til tre blister (sølvplader) med 7., 10. eller 15. tabletter af oval form og hvid farve.

Kassen indeholder instruktioner til brug, en beskrivelse (annotation) af stoffet. Det er nødvendigt at gøre sig bekendt med det, inden du tager medicinen.

Hvordan man tager clararitin tabletter

Producenten af ​​loratadin i doseringen på 10 mg (aktiv) og hjælpestoffer, der ikke kan forårsage allergier (for eksempel majsstivelse), blev inkluderet i sammensætningen af ​​hver sådan "Claritina" tablet.

Tidligere var det muligt at købe salve og dråber med samme navn, "Klaritin", men i dag er der kun en pilleprodukt til salg og en sirup beregnet til toårige børn. Denne medicin er kontraindiceret til nyfødte og spædbørn.

Den gennemsnitlige pris på stoffet - 250 ₽. Men tallene kan variere, hvis antallet af piller er anderledes. Overvej virkningen af ​​Claritin tabletter.

Claritin - tabletter og sirup til børn til indholdet ↑

Therapeutisk virkning af Claritin

Claritin har tre virkninger:

  • antiallergisk (kan bruges til behandling af allergi);
  • kløestillende;
  • antihistamin (sparer i akut allergisk angreb).

Histamin forårsager en allergi hos en person (barn, voksen). Det aktiveres, når et allergen kommer ind i kroppen, for eksempel plantepollen.

Det er histamin, der forårsager sådanne symptomer som rødme i huden, betændelse, hævelse af slimhinden, en næse løber, alvorlig kløe. Claritin tabletter (loratadin indeholdt i dem) blokkerer histamin.

Nye symptomer vises ikke, og de der er allerede bekymrede, passerer hurtigt. Lægemidlet begynder at virke inden for en halv time. Opnået effekt fortsætter hele dagen.

Det er vigtigt! Den største fordel ved Claritin-tabletter kan kaldes det faktum, at de ikke har en negativ effekt på centralnervesystemet, hvilket betyder, at det efter at have taget medicinen ikke vil gøre dig træt.

Dette er en selektiv type effekt på histamin. 2. generations medicin, Suprastin og andre, kan ikke prale af en sådan ejendom.

Indikationer for brug

Claritin tabletter begynder at drikke, hvis følgende symptomer begynder at alarm:

  • nysen;
  • kløe;
  • hududslæt;
  • nasal congestion;
  • næse flow;
  • øjenrødhed
  • tåreflåd.
Claritin tablet form

Lægen ordinerer Claritin tabletter, hvis en lille eller voksen patient er bekymret for:

  • allergisk rhinitis;
  • udslæt (dermatitis, eksem)
  • urticaria (kronisk form);
  • allergisk konjunktivitis;
  • fødevareallergier
  • allergisk reaktion på insektbid.

Tabletter "Claritin" skal opbevares på et sted, hvor børn ikke kan nå det. Opbevaringstemperatur - ikke højere end + 25 ° C. Holdbarhed er fire år.

De utvivlsomme fordele af clarithin tabletter til indholdet ↑

Instruktioner til brug Claritin

Voksnepiller "Claritin" skal drikke 1 fane. (10 mg) dagligt om morgenen, om eftermiddagen eller om aftenen, før måltid eller efter, vaskes med vand.

Hvis patienten diagnosticeres med leverpatologi, nyresvigt, skal den daglige dosis opdeles i to dage: drik den første fane. en gang hver anden dag eller en halv dag.

I begge tilfælde skal du få råd fra din læge. Det vil hjælpe med at bestemme dosen korrekt.

Børn under to år "Claritin" er kontraindiceret. To-årige har det bedre at give sirup. Unge patienter i alderen 3-12 år beregnes dosis af lægemidlet ud fra barnets vægt:

  • op til 30 kg - 5 mg af "Claritin" er ordineret (en halv tablet eller endnu bedre en halv sked sirup).
  • mere end 30 kg - foreskrevet 10 mg (1 fane).

Det er vigtigt! Hvis patienten anbefales at aflevere tests for allergener, for eksempel for at udføre hudallergi test, skal "Claritin" stoppes 48 timer før denne analyse. Ellers kan resultatet være falsk negativt.

overdosis

Hvis den tilladte daglige dosis er firedoblet, har patienten symptomer på overdosering: takykardi, døsighed og hovedpine.

Hos babyer, der vejer op til 30 kg, ud over hjertebanken er der en langsom bevægelse af fingrene, svær bevægelse af lemmerne, en snoet mund og nogle andre tegn.

I en sådan situation anbefales det, at "Claritin" fjernes fra kroppen hurtigst muligt. For at gøre dette vaskes patienten med saltvand med tilsætning af en sorbent (formalet til pulver og aktivt kul opløst i vand).

Claritinsirup til børn til indhold ↑

Bivirkninger

Claritin tabletter giver sjældent bivirkninger, men i kliniske forsøg har lægerne bemærket: børn i alderen 3-12 år oftere end patienter i placebogruppen oplevede hovedpine, træthed, nervøsitet.

Samtidig oplevede voksne hovedpine, døsighed. Nogle, tværtimod, blev generet af søvnløshed. Andre bivirkninger omfatter svimmelhed, kvalme, en følelse af tør mund, unormal leverfunktion, allergisk hududslæt, alopeci.

Kompatibilitet med andre lægemidler

De, der beslutter at tage andre lægemidler sammen med Claritin, bør huske: erythromycin, cimetidin og ketoconazol øger koncentrationen af ​​Claritin i blodet. Samtidig administration af disse lægemidler kan føre til overdosering.

Tabletter øger ikke effekten af ​​alkohol på centralnervesystemet. Ethanol påvirker ikke effektiviteten af ​​Claritin, men deres samtidige anvendelse anbefales stadig ikke.

Kontraindikationer Claritin

Tabletter "Claritin" kan ikke tages:

  • dem, der har en individuel intolerance over for de enkelte bestanddele af lægemidlet
  • patienter med nedsat galactosetolerance
  • gravide kvinder.

For fremtidige mødre er Claritin tabletter kun ordineret, hvis der er tillid til, at dette vil gøre mere godt end skade. Undersøgelser på dette område blev ikke gennemført, og derfor anbefaler lægerne normalt ikke at drikke "Klaritin" under graviditeten. Ammer kvinder, hvis de tager dette antiallergiske lægemiddel, bør ikke give krummer deres modermælk.

Bivirkninger af Claritin tabletter til indholdet

Claritinanaloger

Claritin tabletter er ikke det eneste antiallergiske lægemiddel til rådighed for den russiske forbruger. På apoteker kan du købe både analoger og synonymer af stoffet.

Analoger er stoffer, der også indeholder loratadin. Synonymer er tabletter og sirup, som har samme virkning, men de indeholder et andet aktivt stof. Ifølge vurderinger af allergikere, redder analoge fra allergier bedre end "Klaritin".

Claritin tabletterne omfatter Cllalergin tabletter, Loratadin-Teva tabletter og nogle andre. Gruppen af ​​synonymer "Klaritina" omfatter: tabletter "Desloratadin-Teva", "Telfast" og andre.

Du kan købe forskellige anti-allergiske lægemidler i apoteker: Suprastin, Zyrtec, Tavegil, Zodak, Erius. Tre af dem er medicin fra 1. eller 2. generation. Sidstnævnte, som Klaritin tabletterne, er den tredje. Vi giver dem en kort, komparativ beskrivelse.

"Tavegil" eller "Klaritin"?

"Tavegil" - 1. generations tabletter - bruges til at bekæmpe allergier, men de har mange bivirkninger: de tørrer slimhinden i indre organer (larynx, bronchi, tarm); fra disse piller har de tendens til at sove de er hurtigt vanedannende, hvilket betyder, at de ikke varer længe. I modsætning hertil klarer Klaritin:

  • har ingen negativ effekt på slimhinden, og risikoen for at udvikle bakterieinfektioner er minimal;
  • ikke vanedannende
  • fra ham har ikke tendens til at sove.
Tavegil tabletter til indholdet ↑

"Suprastin" eller "Claritin"?

Tabletter "Suprastin" henviser til 2. generations medicin. Claritin er et moderne værktøj. Tabletter "Claritin" er bedre i en række parametre:

  • De har ikke bivirkninger (patienten har ingen kvalme, opkastning eller døsighed).
  • Bidrage ikke til forekomsten af ​​en bakteriel infektion.
  • Slimhinde som følge af en sådan behandling lider ikke.
Suprastin tabletter til indholdet ↑

"Zyrtec" eller "Claritin"?

Disse lægemidler tilhører forskellige generationer: "Zyrtec" - til 2., "Klaritin" - til 3.. Det ville være logisk at antage, at "Claritin" er bedre. Men disse tabletter har en anden sammensætning og, som det viser sig, viser Zyrtec sig i nogle tilfælde at være mere effektive. Eksperter anbefaler at starte behandlingen med alle de mere moderne "Claritin". Og først da, når det bliver klart, at han ikke hjælper, at begynde at tage Zyrtek.

Zodak eller Claritin?

Zodak kaldes også som 2. generations medicin. Det hjælper værre "Claritin", men sælges i dråber, og doseringen kan reduceres. Hvis det er nødvendigt at behandle for eksempel et barn, er det bedre at først vælge Zodak. Når det bliver klart, at dråberne ikke hjælper, kan du stoppe brugen og "gå" til mere effektive Claritin tabletter.

Det er vigtigt! Voksne starter allergisk behandling med Claritin. Men hver sag er anderledes, og nogle patienter bemærker, at de følte sig bedre efter at have taget Zodak. I sådanne tilfælde kan de mest effektive midler findes empirisk.

"Erius" eller "Claritin"?

Begge stoffer tilhører den tredje generation af stoffer. Begge er effektive til bekæmpelse af allergier og forårsager ikke døsighed. Teoretisk set er der ingen forskel mellem dem, men i praksis observeres en anden situation ofte. Som nævnt af allergikere hjælper "Erius" med at komme af med allergisk hoste. Dette skal huskes, når man vælger et antiallergisk stof.

Du kan også vælge et mere effektivt middel ved at tage Erius først, derefter Claritin, og evaluere dit velvære. Og alligevel er det bedste, du kan gøre, at kontakte en allergiker. Lægen vil hjælpe dig med at identificere allergenet og vælge et sikkert middel med en stærk terapeutisk effekt for dig, forklar hvordan du tager det.

Hvis du vælger et effektivt middel til din baby, kan diazolintabletter hjælpe. Dette lægemiddel er ikke kontraindiceret hos børn op til et år. For dem vil doseringen være 50 mg. Det aktive stof er mebhydrolin. Den maksimale effekt opnås om 1-2 timer og varer i 2 dage.

I nogle tilfælde gives patienter, der gerne vil slippe af med allergier i lang tid, specielle injektioner (f.eks. "Diprospan" injektioner). Denne metode har kontraindikationer. Især børns alder op til 5 år. Børn bliver ofte reddet med en speciel spray fra allergier. "Aqua Maris", "Vibrocil", "Otrivin Baby" har anbefalet sig godt, men lægen skal vælge det rette middel. Og det er værd at huske: Denne metode til allergisk behandling er kontraindiceret til børn under et år gammel.

Erius tabletter og sirup til børn til indholdet ↑

Claritin Cost

Tabletter "Claritin" kan købes på apotek uden læge recept. Udgifterne til lægemidlet er forskellige. Hvor meget er stoffet, du kan forstå ved antallet af tabletter i den solgte pakke. Den omtrentlige pris på tabletter er angivet i nedenstående tabel.

Claritin - brugsvejledninger (tabletter), indikationer, aktiv ingrediens, under graviditet, billige analoger

Lægemidlet Claritin i linjen med allergiske lægemidler har en stærk position. Hvorfor? Allergi i dag er almindelig blandt voksne, og det er ikke særlig opmuntrende blandt børn. At fjerne årsagen til fænomenet i dag er ikke muligt, fordi de mest almindelige allergener er mad, husstøv, dyrehår. Derfor er indsatsen fra udviklerne af farmaceutiske virksomheder rettet mod at skabe stoffer, der mest effektivt kan klare symptomerne på sygdommen og minimere skade på kroppen.

I dag er der antiallergiske lægemidler af 3 generationer. De mest populære stoffer i 2. og 3. generation. Derfor er spørgsmålet om hvilke antihistaminer der er, herunder Claritin, brugsvejledninger, prisen på stoffet og fordelene og skaderne ved at anvende sådanne midler, ret naturlige.

Et af de mest almindelige lægemidler i denne serie er Claritin - brugsanvisninger, som indeholder detaljerede oplysninger om dens egenskaber. Ifølge oplysningerne i dette dokument er stoffet effektivt og har ikke så mange bivirkninger.

Claritin-anmeldelser er positive fra ca. 80% af patienterne, der tog stoffet og udtrykte deres mening. Prisen på Claritin, som er omkring 200 rubler, skræmmer nogle allergikere med deres egne omkostninger. Dette er et af hovedpunkterne i negative anmeldelser for stoffet. Selvom der stadig er en vis procentdel af patienter, som i anmeldelserne noterer sig værktøjets ineffektive virkning.

Hvilken slags medicin Claritin?

Claritin er en instruktion om dette lægemiddel, det tilhører klassen antihistaminer af 2. eller 3. generation. Det medicinske samfund i dag har ikke aftalt kriterierne for klassificering af stoffer, der bekæmper allergi symptomer i disse to kategorier. Og der er mindst tre synspunkter. Ifølge en af ​​dem er dette et 2. generations lægemiddel, ifølge andre - den 3..

Dette betyder, at stoffet i den rigtige dosering ikke forårsager døsighed, og hæmmer ikke psykomotoriske processer. Dette lægemiddel i løbet af allergitræning forårsager ikke ændringer i EKG, især QT-intervallet, påvirker ikke signifikant hjernens sinusknude og dets funktionelle tilstand. På grund af selektiviteten af ​​virkningen på H1-receptorer påvirker praktisk taget ikke H2-receptorerne og nedsætter ikke fangenskabet af norepinephrin.

Brugsanvisningen, der er vedlagt i en kasse med Klaritins medicin, rapporterer, at lægemidlet begynder at have en mærkbar effekt en halv time efter at have taget p-pillen. Den maksimale effekt forekommer 12 timer efter indtagelse. Reducerer effekten efter 24 timer. Efter en langvarig administration af lægemidlet er der ikke identificeret væsentlige funktionsforstyrrelser i organerne og systemerne i menneskekroppen. Form af stoffet: Claritinsirup og Claritin tabletter - prisen på begge typer lægemidler fra 160 til 300 rubler. Sirup er dyrere, det koster omkring 250 til 300 rubler.

Claritin: brugsanvisning (officiel)

Hvornår vil stoffet hjælpe?

Hvad er Claritin til? I hvilke tilfælde kan hans hjælp være uvurderlig? Oftest anvendes stoffet til sæsonbetinget eller helårs allergisk reaktion, manifesteret i form af rhinitis (pollinose). Ved hyppig nysen, hævelse af slimhinden i næsepassagerne, der ledsages af kløe, udløbet af slimhindeindholdet i store mængder, foreskriver næsestopning dette lægemiddel.

Allergisk conjunctivitis, ledsaget af lacrimation, conjunctival hyperemia, kløe, som en del af kompleks terapi er også en indikation for brug af Claritin. Reduktion af hud manifestationer af allergi er også muligt ved hjælp af dette værktøj. Claritin fra hvad der ellers kan hjælpe?

I tilfælde af autoimmune processer, der manifesterer sig i form af hududslæt, med idiopatisk (uforklarlig ætiologi) urticaria. I alle disse tilfælde. Claritin-tabletter eller sirup (hvis vi taler om en barndomspatient) kan eliminere eller reducere manifestationerne af en overreaktion af patientens immunsystem, som signifikant reducerer hans livskvalitet.

Funktioner af antihistamin

Lægemidlet er tilgængeligt i to doseringsformer. I form af tabletter og i form af sirup. Begge former kan administreres til både børn og voksne. Men sædvanligvis tilbydes sirup til brug af børn, og tabletpræparatet tilbydes af voksne.

Pill ansøgning

Forskellen mellem disse to former er ikke stor. Syrup er mere bekvemt at tilbyde barnet. Han ønsker næppe at sluge en pille, og det er ikke særlig bekvemt at male stoffet. For lægemidlet Claritin instruktioner til brug af tabletter er meget enkel: lægemidlet tages kun en gang om dagen. Dosis er 10 mg - dette svarer til 1 tablet. I en sådan dosis er lægemidlet ordineret til voksne i alle aldre (herunder ældre mennesker med allergi) og børn, når de når 12 år.

Dosisjustering for personer, der lider af alvorlig nyresygdom (inklusive insufficiens) er ikke nødvendig. Claritin til børn - instruktioner til brug er ikke meget forskellige fra det for voksne. Korrektion underlagt dosis af lægemidlet. Tillad dette værktøj til at tildele børn fra 3 år. Det ordineres afhængigt af en lille patients kropsvægt:

  • op til 30 kg - en halv tablet
  • fra 30 kg - pr. tablet.

For Claritin tabletter kræver brugsvejledningen, at lægemidlet skal ordineres til patienter med alvorlige leverproblemer (voksne og børn med en vægt på 30 kg) ikke mere end 10 mg 1 gang hver anden dag. Hvis patientens kropsvægt er mindre end 30 kg - en halv tablet 1 gang hver anden dag.

Narkotikamisbrug i sirup

Dosering betyder, uanset formen af ​​stoffet forbliver identisk. Claritin sirup instruktioner til brug har det samme er ikke svært som tablet version af lægemidlet. Voksne skal tage en standarddosis på 10 mg af lægemidlet (2 tsk.) Pr. Dag 1 gang. Claritinsirup er godkendt af brugsanvisningen til børn fra det tidspunkt, hvor barnet er 2 år. Fra denne alder frem til 12 år er det påkrævet at dosere lægemidlet på samme måde som tabletter på grundlag af vægtindikatorer:

  • op til 30 kg - 1 tsk. en gang om dagen
  • fra 30 kg - 2 tsk. en gang om dagen.

Begrænsninger i brugen

Claritin-instruktioner til brug for børn forbyder udpegelse af lægemidlet i nærværelse af laktasemangel og intolerance over for galactose. Dette gælder også for voksne. Der er i øjeblikket ingen pålidelige oplysninger om Claritins virkning på fostrets udvikling. Derfor er Claritin under graviditet ordineret med forsigtighed, hvis lægen mener, at den fordel, som moderen modtager fra brugen af ​​lægemidlet, væsentligt overstiger den potentielle skade for fosteret.

I ammingsperioden, hvis du har brug for at drikke denne antihistamin medicin, fjernes babyen fra fodringen, da stoffet udskilles aktivt i modermælk. Forsøg ikke et værktøj til børn i op til 2 år i form af sirup, op til 3 år i form af tabletter.

Bivirkninger og overdosering

Tilgængelig på Claritin brugsanvisninger advarer om, at loratadit eller shell-komponenter som enhver substans kan forårsage allergier op til anafylaksi. Hovedpine og svimmelhed, fordøjelsesbesvær, søvnforstyrrelser og takykardi kan være til bekymring. Men alle disse manifestationer er meget sjældne.

Brug ikke lægemidlet i en dosis, der overstiger det, der er angivet i instruktionerne, da overdosering er mulig. De vigtigste symptomer på at få en overdreven dosis er næsten det samme som de bivirkninger, der blev observeret ved indtagelse af lægemidlet (hovedpine, smerte, hjertebanken, døsighed). Er det muligt at erstatte claritin med et andet lægemiddel?

Lægemidler af lignende virkning

Allergi piller har en pris på omkring 150-600 rubler, sirupper er dyrere. Claritin kan erstattes med et lægemiddel med en anden aktiv ingrediens, men den har også komplette analoger. For Claritin-analoger er følgende stoffer:

Af de ovennævnte midler er den billigste ikke Claritin - prisen på analoge af billige er fra 52 (Klarotadin) til 91 rubler (Claridol) ca. Helt billige antihistaminer findes ikke.

Cetirizinbaserede præparater klassificeres også som histaminreceptorblokkere H1:

Omkostningerne ved disse lægemidler varierer fra 51 til 204 rubler, effekten er omtrent den samme som for derivaterne af loratadin. En af de mest kendte og tidstestede histamin H1-receptorblokkere er Diazolin, medicinen koster omkring 55 rubler.

Her er en kort beskrivelse af, hvilke Claritin instruktioner til brugspris anmeldelser analoger af dette værktøj. Metoder til anvendelse, forventede resultater og mulige bivirkninger.