Vigtigste / Bronkitis

Børns Panadol

Børns Panadol: brugsanvisning og anmeldelser

Latin navn: Panadol Baby

ATX-kode: N02BE01

Aktiv ingrediens: Paracetamol (Paracetamol)

Fabrikant: FARMACLAIR (Frankrig)

Aktualisering af beskrivelse og foto: 10/22/2018

Priserne på apoteker: fra 69 rubler.

Børns Panadol er et antipyretisk analgetikum.

Frigivelse form og sammensætning

Doseringsformer for børns Panadol:

  • oral suspension: viskøs væske med krystaller, lyserød med jordbær duft (100, 300 eller 1000 ml hver i en mørk glasflaske i en kartonpakke 1 flaske komplet med en målesprøjte);
  • rektal suppositorier: Kegleformet, næsten hvid eller hvid, tilsyneladende fedt, med ensartet struktur, ingen yderlige urenheder eller fysiske defekter (5 eller 10 hver i en strimmel, i et kartonpakke på 1 eller 2 strimler).

5 ml suspension indeholder:

  • aktiv ingrediens: paracetamol - 120 mg;
  • Hjælpekomponenter: maltitol, sorbitol, 70% krystallitsorbitol, xanthangummi, citronsyre, æblesyre, jordbærsmag L10055, en blanding af parahydroxybenzoesyreestere (propyl, ethyl, methylparahydroxybenzoatnatrium), farve azorubin, vand.

1 suppositorier indeholder:

  • aktiv ingrediens: paracetamol - 125 eller 250 mg;
  • Hjælpekomponenter: faste fedtstoffer.

Farmakologiske egenskaber

farmakodynamik

Børns Panadol er et ikke-narkotisk stof med smertestillende og antipyretiske virkninger.

Virkningsmekanismen er baseret på virkningerne på smertecentre og termoregulering som følge af blokering af cyclooxygenase i centralnervesystemet (CNS).

Næsten ingen anti-inflammatorisk virkning. Når indtagelse ikke påvirker syntesen af ​​prostaglandiner i perifere væv, og derfor ikke krænker metabolismen af ​​vand-salt og tilstanden af ​​slimhinden i mave-tarmkanalen (GIT).

Farmakokinetik

Lægemidlet har en høj grad af absorption. Absorption af paracetamol fra mave-tarmkanalen, når det indgives oralt eller med rektal administration, sker hurtigt og næsten fuldstændigt, hvilket gør det muligt at opnå sin maksimale koncentration (Cmax) i blodplasmaet i 0,5-1 timer efter påføring af suspensionen og i 2-3 h - suppositorier.

Plasmaproteinbinding - op til 15%. Paracetamol er karakteriseret ved en forholdsvis ensartet fordeling i væv og kropsvæsker.

Metabolisme af lægemidlet forekommer hovedsageligt i leveren, hvilket resulterer i flere metabolitter. Paracetamols hovedmetabolit hos børn under 10 år er paracetamolsulfat, i en alder af 12 år og ældre - konjugeret glucuronid.

Ca. 17% af dosen er hydroxyleret; de resulterende aktive metabolitter er konjugeret til glutathion. Med en utilstrækkelig grad af glutathion i kroppen blokerer de aktive metabolitter af paracetamol hepatocytenzymsystemerne, hvilket kan forårsage deres nekrose.

Halveringstiden (T1 / 2) af den terapeutiske dosis af lægemidlet til suspension er 2-3 timer, suppositorierne er 4-5 timer. 90-100% af dosen af ​​paracetamol taget inden for 1 dag udskilles via nyrerne; hoveddelen - i form af metabolitter og højst 3% - uændret.

Indikationer for brug

Ifølge instruktionerne er Børns Panadol brugt til at behandle børn under følgende forhold:

  • øget kropstemperatur mod baggrund af forkølelse og barndomsinfektioner (herunder kyllingepoks, rubella, skarlagensfeber, parotitis, mæslinger), influenza;
  • tandpine (herunder tænder), otisk øre smerte eller ondt i halsen.

Suspension er også taget med hovedpine.

Derudover er det vist en enkelt anvendelse af lægemidlet med en stigning i kropstemperaturen efter vaccination, herunder for at modtage suspensionen af ​​børn fra den 2. måned af livet.

Børnenes Panadols form er tildelt afhængigt af barnets alder:

  • suspension: børn i alderen 3 måneder til 12 år
  • rektal suppositorier: 125 mg i dosis - børn fra 0,5 år til 2,5 år (med en kropsvægt på 8-12,5 kg) i en dosis på 250 mg - fra 3 til 6 år (med en kropsvægt på 13-20 kg).

Kontraindikationer

  • alvorlig nedsat nyrefunktion
  • svær lever dysfunktion
  • kombination med andre midler indeholdende paracetamol;
  • overfølsomhed overfor lægemidlet.

Yderligere kontraindikationer for hver form for børns panadol:

  • suspension: nyfødt periode, arvelig fructoseintolerance
  • suppositorier i en dosis på 125 mg: genetisk mangel på enzymet glucose-6-phosphat dehydrogenase, nylige betændelser eller blødninger i endetarmen, blodsygdomme;
  • suppositorier i en dosis på 250 mg: perioden efter en nylig betændelse eller blødning i endetarmen.

Børns Panadol bør bruges med forsigtighed i tilfælde af nyresvigt, leverdysfunktion (inklusive Gilbert's syndrom).

Suspension og suppositorier i en dosis på 250 mg med forsigtighed bør anvendes til behandling af børn med genetisk mangel på enzymet glucose-6-phosphat dehydrogenase, alvorlige blodsygdomme (leukopeni, alvorlig anæmi, trombocytopeni).

Instruktioner til brug af børns Panadol: Metode og dosering

Oral suspension

Panadol sirup tages oralt efter at have rystet indholdet af hætteglasset.

Sæt dosis måles ved hjælp af den medfølgende målesprøjte.

En enkeltdosis for børn ældre end 3 måneder bestemmes ud fra 15 mg pr. 1 kg legemsvægt. Hyppigheden af ​​optagelse - 3-4 gange om dagen.

Børn i alderen 2-3 måneder og med en kropsvægt på 4,5-6 kg, dosis af lægemidlet og hyppigheden af ​​brugen, der kun foreskrives af en læge.

De anbefalede enkeltdoser af børnepanadol under hensyntagen til barnets alder og kropsvægt:

  • 3-6 måneder (med en kropsvægt på 6-8 kg): 4 ml hver;
  • 0,5-1 år (8-10 kg): 5 ml hver;
  • 1-2 år (10-13 kg): 7 ml;
  • 2-3 år (13-15 kg): 9 ml;
  • 3-6 år (15-21 kg): 10 ml hver;
  • 6-9 år gammel (21-29 kg): 14 ml hver;
  • 9-12 år gammel (29-42 kg): 20 ml hver.

Den maksimale daglige dosis af Pediatrisk Panadol bør ikke overstige 60 mg paracetamol pr. Kg patientvægt.

Varigheden af ​​behandling med sirup Panadol til børn uden recept er højst 3 dage.

I mangel af klinisk effekt efter en bestemt behandlingsperiode er det nødvendigt at konsultere en læge.

Rektale suppositorier

Suppositorier anvendes rektalt, fortrinsvis efter forudgående tømning af tarmene (spontan eller ved brug af enemas).

Fremgangsmåden for indføring af lægemidlet bør udføres i et barns position som ved sin side med et ben, der er gemt i maven. Fjern stikket fra plastikskallen med rene hænder og indsæt det forsigtigt i anusen.

En enkelt dosis pædiatrisk panadol bestemmes med en hastighed på 10-15 mg pr. 1 kg legemsvægt af barnet.

Til behandling af børn i en alder af 0,5 år -2,5 år med en kropsvægt på 8-12,5 kg anvendes 1 stk normalt. i en dosis på 125 mg, i en alder af 3-6 år (vejer 13-20 kg) - 1 stk. i en dosis på 250 mg. Mangfoldigheden af ​​procedurer - 3-4 gange om dagen med et interval på 4-6 timer.

Maksimal dosis er ikke mere end 60 mg pr. 1 kg legemsvægt pr. Dag eller 4 suppositorier.

Varighed af kurset uden recept - 3 dage.

Hvis der ikke er nogen positiv udvikling i barnets tilstand efter 3 dages brug af børnenes panadol, er det nødvendigt at konsultere en læge.

Bivirkninger

  • på fordøjelsessystemet: meget sjældent - unormal leverfunktion; undertiden kvalme, opkastning;
  • i åndedrætsorganerne: meget sjældent - bronkospasme (hos børn med individuel intolerance over for acetylsalicylsyre og andre non-steroide anti-inflammatoriske lægemidler);
  • allergiske reaktioner: meget sjældent - hududslæt, kløe, Stevens-Johnsons syndrom, urticaria, angioødem, anafylaksi;
  • fra det hæmatopoietiske system: meget sjældent - anæmi, trombocytopeni, leukopeni.

Desuden kan der opstå smerter i mavesektoren på baggrund af brugen af ​​suspensionen.

overdosis

symptomer

I løbet af de første 24 timer - mavesmerter, kvalme, opkastning, hudfarve, svedtendens, anoreksi. Efter 24-48 timer - følelse af smerter i leveren, øget aktivitet af leverenzymer (tegn på leverskader). Måske - en overtrædelse af kulhydratmetabolisme, udviklingen af ​​metabolisk acidose.

Leverskader opstår efter at have taget paracetamol i en enkelt dosis: voksne - mere end 10 g, børn - mere end 0,125 g pr. 1 kg legemsvægt af barnet. Ved samtidig behandling med barbiturater, phenytoin, carbamazepin, primidon, difenin og andre antikonvulsiva midler, rifampicin, flumecinol, phenylbutazon, zidovudin, butadion, præparater af peroreret St. John's wort og andre inducerende mikrosomal oxidation eller samtidig brug af disse kvinder. forekomme selv efter at have taget 5 g af paracetamol.

Når leversvigt på baggrund af alvorlig overdosering kan udvikle blødning, encefalopati (hjernefunktion), hypoglykæmi, hjerneødem (herunder dødelig udgang). De karakteristiske tegn på akut nyresvigt med akut tubulær nekrose omfatter lændesmerter, hæmaturi, proteinuri, herunder fravær af alvorlige leverfunktion. Mulige hjerterytmeforstyrrelser, pancreatitis.

På baggrund af den langvarige brug af høje doser Panadol Børn kan udvikle hepatotoksicitet og nefrotoksicitet (uspecifikke bakteriuri, renal kolik, papillær nekrose, interstitiel nefritis).

behandling

Selv i tilfælde af mistanke om overdosering og i mangel af de første symptomer, bør brugen af ​​lægemidlet annulleres og straks søge lægehjælp. I tilfælde af overdosering på baggrund af rektal administration af lægemidlet har gastrisk lavage eller enterosorbent administration ingen terapeutisk effekt. Tidligst 4 timer efter en overdosis skal niveauet af paracetamol i plasma bestemmes. Da efter overdosis maksimale beskyttende aktivitet acetylcystein er tilvejebragt inden for de første 8 timer, skal den træde indenfor de næste 24 h. Ved en senere periode af administration af modgift effektivitet skarpt falder. Om nødvendigt indikeres intravenøs administration af acetylcystein. Hvis patienten ikke havde opkastning før patientens adgang til hospitalet, kan methionin anvendes. Yderligere terapeutiske procedurer ordineres på baggrund af resultaterne af undersøgelser for at bestemme niveauet af paracetamolkoncentration i blodet og tidsrummet fra det øjeblik, hvor der tages en høj dosis af lægemidlet.

Behandling af patienter med alvorlig nedsat leverfunktion skal udføres med deltagelse af eksperter inden for toksikologi eller leversygdom.

Særlige instruktioner

Overskrid ikke den anbefalede dosis!

I tilfælde af foreløbig behandling af et barn med andre lægemidler er det kun muligt at påbegynde brug af Pediatrisk Panadol kun på recept.

Med forbehold af det anbefalede doseringsregime forårsager paracetamol sjældent uønskede virkninger.

Hvis du oplever symptomer på bivirkninger, bør du stoppe med at tage Pediatrisk Panadol og straks kontakte læge.

Hvis du ved et uheld tager en høj dosis af lægemidlet, skal du straks kontakte en læge for at forhindre udvikling af leverskader, selvom barnet er i god stand.

Ved udførelse af blodprøver for at bestemme niveauet for glucose og urinsyre er det nødvendigt at informere det medicinske personale om brugen af ​​lægemidlet.

Hvis lægemiddelbehandling fortsætter i mere end 7 dage, skal patienten overvåges for leverfunktion og perifert blodtal.

Give leverskader udtrykt ved lav (5 g eller mere) kan være paracetamol overdosis glutathion-mangel i kroppen, som kan forekomme, når fordøjelsesbesvær, sult, eller fejlernærede patienter, cystisk fibrose, HIV-infektion.

Anvendelsen af ​​rektal suppositorier er indiceret til en emetisk reaktion i et barn og andre vanskeligheder forbundet med at tage lægemidlet gennem munden.

Indholdet i suspensionen af ​​en blanding af parahydroxybenzoesyreestere kan forårsage udvikling af forsinkede allergiske reaktioner.

Brug i barndommen

Modtagelse af suspension i nyfødtperioden er kontraindiceret.

Børn i 2-3 måneder og for tidlige babyer født til at bruge Panadol til børn kan kun ordineres af en læge.

Ved nyreskader

Brug af pædiatrisk panadol er kontraindiceret hos patienter med alvorlig nedsat nyrefunktion.

Det anbefales at anvende alle former for lægemidlet med forsigtighed i strid med nyrefunktionen.

I strid med leveren

Brug af Pediatrisk Panadol er kontraindiceret i tilfælde af markeret nedsat leverfunktion.

Forsigtighed skal udvises ved behandling af børn med nedsat leverfunktion, herunder med Gilbert's syndrom.

Drug interaktioner

Med samtidig brug med børns Panadol:

  • barbiturater, phenytoin, carbamazepin, phenytoin, primidon og andre midler med antikonvulsiv virkning, rifampicin, flumetsinol, zidovudin, phenylbutazon, phenylbutazon, Hypericum perforatum narkotika og andre induktorer af mikrosomal oxidering ethanol: bidrage til øget produktion af aktive hydroxylerede metabolitter;
  • Kolestiramin: reducerer absorptionshastigheden for lægemidlet
  • inhibitorer af mikrosomale leverenzymer: reducere risikoen for hepatotoksiske virkninger;
  • chloramphenicol (levomycetin): forøger perioden for eliminering med 5 gange, hvilket medfører en øget risiko for forgiftning;
  • indirekte antikoagulantia (kumarinderivater): øge deres virkning på baggrund af langvarig brug af paracetamol, hvilket øger risikoen for blødning
  • metoclopramid, domperidon: øge absorptionshastigheden for paracetamol;
  • Urikozuricheskie betyder: kan reducere dets terapeutiske virkning.

analoger

Analoger af Børns Panadol er Paracetamol, Sanidol, Pyrimol, Perfalgin, Efferalgan, Prohodol, Patsimol.

Betingelser for opbevaring

Opbevares utilgængeligt for børn.

Opbevares ved temperaturer op til 30 ° C, suspension - frys ikke på et mørkt sted.

  • suppositorier - 5 år;
  • suspensioner - 3 år.

Salgsvilkår for apotek

Det frigives uden recept.

Anmeldelser til Børns Panadole

Anmeldelser af Børns Panadole er for det meste positive. Fordelene ved lægemidlet er bekvem form (suppositorier og suspension) af frigivelse, signifikant virkning i smertsyndrom og høj kropstemperatur, god tolerance, når den anvendes i pædiatrisk praksis.

Prisen på børns Panadol i apoteker

Prisen på børns Panadol til en pakke (10 stk.) Rektal suppositorier er 65-70 rubler, til en flaske suspension - 83 rubler.

Panadol sirup til børn: brugsanvisning

Panadolsirup til børn er et lægemiddel fra gruppen af ​​antipyretika, hvis terapeutiske virkning har til formål at fjerne smerte, symptomer på betændelse og fjernelse af varme.

Frigivelse af form og sammensætning af lægemidlet

Børns Panadol fås i oral suspension. Lægemidlet er en tyk lyserød masse med en behagelig lugt af jordbær og en blanding af belugas små partikler. Fås i mørke plastflasker på 100 ml i en æske med detaljerede instruktioner.

Den vigtigste aktive komponent af lægemidlet er paracetamol, i 5 ml suspensionen indeholder 125 mg aktivt stof. Sorbitol, farvestof, aromastoffer virker som hjælpekomponenter af lægemidlet.

Farmakologisk aktivitet

Panadol Baby Suspension - et stof, der bruges i pædiatrisk praksis. Lægemidlet har en udpræget analgetisk, antipyretisk og antiinflammatorisk effekt. Det aktive stof i lægemidlet - paracetamol hæmmer enzymet cyclooxygenase, hvorved produktionen af ​​hormonprostaglandinet hæmmes. Ved at reducere mængden af ​​dette hormon i centralnervesystemet hos en patient, falder sværhedsgraden af ​​smerte syndrom, kroppstemperaturindekset falder.

Efter at have modtaget en dosis oral suspension, absorberes paracetamol godt i den systemiske cirkulation gennem slimhinderne i fordøjelseskanalen. Den maksimale koncentration af den aktive komponent i blodet observeres 1 time efter indtagelse af medicinen. Varighed af terapeutisk virkning op til 4 timer.

vidnesbyrd

De vigtigste indikationer for at ordinere en suspension af Panadol baby er følgende tilstande:

  • Øget kropstemperatur på grund af viral eller bakteriel infektion;
  • Øresmerter;
  • Tandpine smerte;
  • Hovedpine;
  • Negativ reaktion og feber i et barn til vaccinen.

Kontraindikationer

Inden du bruger lægemidlet, bør du læse de vedlagte instruktioner omhyggeligt. Suspension er kontraindiceret hos børn i sådanne tilfælde:

  • Børnenes alder op til 2 måneder;
  • Barnets legemsvægt er mindre end 5 kg;
  • Øget individuel følsomhed over for suspensionens komponenter
  • Alvorlig skade på leveren eller nyrerne, ledsaget af nedsat organfunktion.

Relative kontraindikationer omfatter:

  • hyperbilirubinæmi;
  • Kronisk lever- og nyresygdom;
  • Diabetes mellitus;
  • Beskadiget allergisk historie;
  • Børn i alderen 2-3 måneder, der blev født for tidligt (i dette tilfælde er en høring af en læge obligatorisk, inden de begynder at bruge stoffet!).

Dosering og administration

Suspension Panadol baby er beregnet til oral administration. Til lægemidlet tilsluttet måleske eller sprøjte med mærker ml. Instruktionerne er detaljerede aldersdoser af stoffet:

  • Børn 3-6 måneder - 4 ml suspension ikke mere end 4 gange om dagen;
  • 6-12 måneder - 5 ml enkeltdosis;
  • 1-2 år - 7 ml suspension
  • 2-3 år - 9 ml suspension
  • 6-9 år - 15 ml af lægemidlet;
  • 9-12 år - 20 ml suspension.

Som regel styres lægerne ikke kun af dette bord, når de ordinerer stoffet til børn, men også af indikatorerne for deres kropsmasse. Intervallet mellem suspensionens doser bør ikke være mindre end 4 timer. Hvis temperaturen ikke falder helt i løbet af denne tid, skal barnet igen blive vist til lægen, måske vil specialisten lave en antipyretisk injektion. At give den næste dosis Panadol tidligere end 4 timer er strengt kontraindiceret!

Varigheden af ​​behandlingen med dette lægemiddel afhænger af patientens generelle tilstand, men suspensionen anbefales som regel ikke i mere end 5-7 dage, da udviklingen af ​​forgiftning af kroppen og nedsat leverfunktion er mulig.

Brug af lægemidlet under graviditet og amning

Suspension Panadol baby er beregnet til brug i pædiatrisk praksis, så gravide kvinder om nødvendigt foreskriver Panadol eller Paracetamol i voksen dosering. Det samme gælder for ammende mødre.

Bivirkninger

Ved nøje overholdelse af den angivne dosis og anbefalinger fra lægen tolereres lægemidlet Panadol baby godt af patienterne. Med individuel overfølsomhed eller langvarig brug af suspensionen hos patienter, kan følgende bivirkninger udvikles:

  • Tynde afføring, hyppige afføring
  • Kvalme, mavesmerter;
  • Forstørret lever, nedsat funktion;
  • Ændringer i niveauet af levertransaminaser;
  • Ændringer i det kliniske billede af blod - udviklingen af ​​jernmangelanæmi, leukopeni;
  • Allergiske reaktioner - udslæt på huden, diathesis på kinderne, kløe.

I meget sjældne tilfælde kan angioødem eller anafylaksi udvikles.

Overdosering af lægemidler

Med nøjagtig overholdelse af de anbefalede doser udvikler overdoseringsfænomen sjældent hos patienter. Ved hyppig ukontrolleret anvendelse af suspensionen, uden at observere intervallerne på 4 timer mellem doserne såvel som med brugen af ​​lægemidlet i mere end 1 uge, udvikler patienten tegn på overdosis med lægemidlet:

  • Forstørret lever, nedsat funktion;
  • Øgede levertransaminaser;
  • Trombocytopeni, depression af funktionen af ​​bloddannelse;
  • Udvikling af interstitial nefritis;
  • Mangel på appetit
  • Opkastning, løs afføring;
  • Bleg hud;
  • Koldsved;
  • Søvnighed og sløvhed hos barnet hæmmede reaktion;
  • kramper;
  • Hjerterytmeforstyrrelse.

I alvorlige tilfælde udvikler barnet en blodacidose, og koma kan forekomme. Ved de første tegn på overdosis med en suspension af barnet skal straks leveres til børnelæger. Behandlingen består i at vaske maven til rent vand, oprette en enema med natriumbicarbonat, indtagelse af enterosorbenter. Om nødvendigt er barnet symptomatisk behandling. Barnet skal forblive på hospitalet i flere dage under lægeligt tilsyn.

Samspillet mellem lægemidlet og andre lægemidler

Lægemidlet Panadol Baby anbefales ikke at udnævne patienter samtidig med antikoagulantia, da risikoen for blødning øges.

Suspensionen kan ikke anbefales at kombinere med andre antipyretiske midler fra gruppen af ​​ikke-steroide anti-inflammatoriske lægemidler (nuroferonom, ibuprofen og andre efferalganom), da de opererer lige godt i fravær af interval 4 timer mellem doser af lægemidler dramatisk øger risikoen for patientens toksicitet, og leverlæsioner.

Dette lægemiddel kan ikke anvendes samtidigt med lægemidler, som omfatter ethylalkohol, da sådanne lægemiddelinteraktioner kan skade leverceller og hæmme dets funktion.

Ved samtidig brug af en suspension af Panadol med præparater fra gruppen af ​​diuretika, observeres et fald i deres terapeutiske virkning.

Særlige instruktioner

Børn over 2 måneder, der blev født inden den planlagte tid, bør altid konsultere en læge, før de anvender suspensionen, selvom deres kropsvægt er over 5 kg.

Hvis det er nødvendigt, skal blodprøver for glukoseniveauer på baggrund af brugen af ​​lægemidlet Panadol overvejes, at analyseindikatorerne måske ikke er informative.

Ved brug af suspensionen i mere end 7 dage blev patienten anbefalet en detaljeret blodprøve, herunder en vurdering af aktiviteten af ​​hepatiske transaminaser.

Ved anvendelse af medicin blandt spædbørn, der ikke sidder ned, skal man for at undgå suspension af suspensionen injicere sirup mellem kinden og tyggegummiet i små portioner, og foreslå derefter, at barnet drikker vand.

Panadol sirupanaloger til børn

Følgende lægemidler ligner deres terapeutiske virkning med Panadol Baby suspension:

  • Efferalgan sirup;
  • Fervex til børn;
  • Paracetamol tabletter og sirup;
  • Rectal Paracetamol Suppositories.

Paracetamol er også en del af disse lægemidler, men du bør altid rådføre dig med din læge, før du bruger analogen, da nogle lægemidler har alvorlige begrænsninger på barnets alder.

Vilkår for orlov og opbevaring af stoffer

Lægemidlet Panadol baby er tilladt til salg på apoteker uden recept. Opbevar suspensionen i den originale emballage væk fra børn ved en temperatur på ikke over 25 grader. Det åbne hætteglas af lægemidlet er kun egnet i 6 måneder, hvis denne periode ikke anvendes, skal den kasseres! Udløbsdato er angivet på pakken, brug ikke udløbsordninger!

Den gennemsnitlige pris for suspensionen af ​​Panadol baby i apoteker i Moskva er 95-120 rubler.

Børns Panadol Suspension - officiel * brugsanvisning

VEJLEDNING
om medicinsk brug af lægemidlet

BØRNES PANADOL

Registreringsnummer:

Handelsnavn: BØRNES PANADOL

International ikke-proprietært navn:

Doseringsformular:

Komposition. Hver 5 ml suspension indeholder: Aktiv ingrediens - Paracetamol 120 mg; inaktive ingredienser: æblesyre, xantaminkummi, glucosesiruphydrogenat (maltitol), sorbitol, citronsyre, nipaceptnatrium, jordbærsmag, azorubin, vand.

Børns Panadol indeholder ikke sukker, alkohol og acetylsalicylsyre.

Beskrivelse:
Pink viskøs væske med jordbær lugt, hvor der er krystaller.

Farmakoterapeutisk gruppe:

ATX-kode: N02BE01.

Farmakologiske egenskaber:

Farmakodynamik.
Lægemidlet har smertestillende og antipyretiske egenskaber. Blokerer cyclooxygenase i centralnervesystemet, der påvirker centrene for smerte og termoregulering. Anti-inflammatorisk virkning er praktisk taget fraværende. Det påvirker ikke tilstanden af ​​gastrointestinal slimhinde og vand-salt metabolisme, da det ikke påvirker syntesen af ​​prostaglandiner i perifere væv.

Farmakokinetik.
Høj absorption - Panadol absorberes hurtigt og næsten fuldstændigt fra mave-tarmkanalen. Kommunikation med plasmaproteiner er ca. 15%. Peak plasmakoncentrationer nås på 30-60 minutter. Paracetamolfordeling i kropsvæsker er forholdsvis jævn.

Metaboliseret hovedsageligt i leveren med dannelsen af ​​flere metabolitter. Hos spædbørn i de første to dage af livet og hos børn 3-10 år er paracetamols hovedmetabolit paracetamolsulfat, hos børn 12 år og ældre, konjugeret glucuronid. En del af lægemidlet (ca. 17%) undergår hydroxylering med dannelsen af ​​aktive metabolitter, der er konjugeret med glutathion. Med mangel på glutathion kan disse metabolitter af paracetamol blokere enzymsystemerne for hepatocytter og forårsage deres nekrose.

Halveringstiden, når der tages en terapeutisk dosis på 2-3 timer. Ved modtagelse af terapeutiske doser på 90-100% udskilles den accepterede dosis i urinen inden for en dag. Hovedmængden af ​​lægemidlet frigives efter konjugering i leveren. I uforandret form opstår der ikke mere end 3% af den modtagne dosis paracetamol.

Indikationer for brug.
Anvendes hos børn fra 3 måneder til 12 år som:

  • antipyretika - for at reducere feber på baggrund af forkølelse, influenza og barndomsinfektionssygdomme (kyllingepoks, kusma, mæslinger, rubella, skarlagensfeber osv.)
  • smertelindring for tandpine, herunder tænder, hovedpine, øre smerte under otitis og ondt i halsen.

For børn i 2.-3. Måneders levetid er en enkeltdosis mulig for at reducere temperaturen efter vaccination. Hvis temperaturen ikke falder, konsulter en læge.

Kontraindikationer:

  • overfølsomhed over for paracetamol eller enhver anden ingrediens i lægemidlet
  • alvorlig nedsat lever- eller nyrefunktion
  • nyfødt periode

Forholdsregler:
Brug forsigtigt med nedsat leverfunktion (herunder Gilbert's syndrom), nyre, genetisk fravær af enzymet glucose-6-phosphat dehydrogenase, alvorlige blodsygdomme (alvorlig anæmi, leukopeni, trombocytopeni). I sådanne tilfælde skal lægen konsultere en læge, inden de tages. Lægemidlet bør ikke tages samtidigt med andre paracetamolholdige lægemidler.

Dosering og indgift:

Ryst godt før brug. Målesprøjten indsat i pakken gør det muligt at dosere lægemidlet korrekt og rationelt.

Dosis af lægemidlet afhænger af barnets alder og kropsvægt.

For børn over 3 måneder er en enkeltdosis - 15 mg / kg legemsvægt 3-4 gange dagligt maksimalt daglig dosis ikke mere end 60 mg / kg legemsvægt. Hvis det er nødvendigt, giv barnet den anbefalede dosis hver 4-6 timer, men ikke mere end 4 doser om 24 timer.

I alle andre tilfælde er det nødvendigt at konsultere en læge, inden han tager Pediatrisk Panadol.

BØRNES PANADOL

◊ Suspension til oral administration pink, viskøs, med krystaller og jordbær lugt.

Hjælpestoffer: æblesyre, xanthangummi, maltitol, sorbitol, citronsyre, natriumnipasept, jordbærsmag, azorubin, vand.

100 ml - mørke glasflasker (1) komplet med en målesprøjte - papkasser.
300 ml - mørke glasflasker (1) komplet med en målesprøjte - papkasser.

Analgetisk antipyretisk. Det har en smertestillende og antipyretisk virkning. Blokerer cyclooxygenase i CNS, der påvirker centrene for smerte og termoregulering.

Anti-inflammatorisk virkning er praktisk taget fraværende.

Det påvirker ikke tilstanden af ​​gastrointestinal slimhinde og vand-salt metabolisme, da det ikke påvirker syntesen af ​​prostaglandiner i perifere væv.

Sugning og distribution

Absorptionen er høj. Paracetamol absorberes hurtigt og næsten fuldstændigt fra mave-tarmkanalen. Cmax i plasma nås på 30-60 minutter.

Kommunikation med plasmaproteiner er ca. 15%. Paracetamolfordeling i kropsvæsker er forholdsvis jævn.

Metaboliseret hovedsageligt i leveren med dannelsen af ​​flere metabolitter. Hos spædbørn i de første to dage af livet og hos børn 3-10 år er paracetamols hovedmetabolit paracetamolsulfat, hos børn 12 år og ældre, konjugeret glucuronid.

En del af lægemidlet (ca. 17%) undergår hydroxylering med dannelsen af ​​aktive metabolitter, der er konjugeret med glutathion. Med mangel på glutathion kan disse metabolitter af paracetamol blokere enzymsystemerne for hepatocytter og forårsage deres nekrose.

T1/2 når man tager en terapeutisk dosis, er fra 2-3 timer. Ved modtagelse af terapeutiske doser udskilles 90-100% af den dosis, der tages, i urinen inden for en dag. Hovedmængden af ​​lægemidlet frigives efter konjugering i leveren. I uforandret form opstår der ikke mere end 3% af den modtagne dosis paracetamol.

Anvendes hos børn i alderen 3 måneder til 12 år:

- at reducere den øgede kropstemperatur mod baggrunden af ​​forkølelse, influenza og barndomsinfektionssygdomme (herunder vandkopper, parotitis, mæslinger, røde hunde, skarlagensfeber)

- ved tandpine (også ved tandpine), hovedpine, øre smerte ved otitis og ved ondt i halsen.

Hos børn 2-3 måneder af livet er en enkeltdosis mulig for at reducere kropstemperaturen efter vaccination.

- alvorlig lever- eller nyresvigt

- Overfølsomhed overfor paracetamol eller enhver anden bestanddel af lægemidlet.

Lægemidlet bør anvendes med forsigtighed ved unormal leverfunktion (inklusive Gilbert's syndrom), nyresvigt, genetisk fravær af enzymet glucose-6-phosphat dehydrogenase, alvorlige blodsygdomme (alvorlig anæmi, leukopeni, trombocytopeni).

Lægemidlet bør ikke tages samtidigt med andre paracetamolholdige lægemidler.

Lægemidlet tages oralt. Ryst godt før brug. Målesprøjten indsat i pakken giver mulighed for dosering og dosering af præparatet korrekt og rationelt.

Dosis af lægemidlet afhænger af barnets alder og kropsvægt.

Børn ældre end 3 måneder, lægemidlet er ordineret til 15 mg / kg legemsvægt 3-4 gange / dag, den maksimale daglige dosis er ikke mere end 60 mg / kg legemsvægt. Om nødvendigt kan du tage stoffet hver 4-6 timer i en enkeltdosis (15 mg / kg), men ikke mere end 4 gange inden for 24 timer.

Børns Panadol - instruktioner til brug af stoffet

Når barnet har de første symptomer på en forkølelse, anbefaler lægerne at bruge Panadol til børn - instruktioner til brug af medicinen angiver, at stoffet også er effektivt til tandpine. Ikke-narkotisk middel har en analgetisk virkning og har antipyretiske egenskaber. Det er vist at bruge til børn i alderen fra tre måneder til tolv år. Suspension er optaget oralt til infektiøse og forkølede, såsom rubella, kyllingepoks, mæslinger, skarlagensfeber.

Børns Panadol - brugsanvisning

Værktøjet er beregnet til oral indgivelse, inden du starter proceduren, skal du ryste flasken grundigt med suspensionen. Lægemidlet doseres ved hjælp af en speciel målesprøjte indesluttet i pakken. Takket være dette værktøj er det muligt at distribuere medicinen rationelt. Dosis beregnes af lægen, baseret på barnets alder og kropsvægt. For børn, der er op til 3 måneder, er Panadol ordineret tre til fire gange om dagen, 15 mg / kg legemsvægt.

Den maksimale daglige dosis for disse patienter er højst 60 mg / kg legemsvægt. Uden recept er det forbudt at overskride de doser, der anbefales i instruktionerne. For at reducere temperaturen er det tilladt at tage en analgetik i form af en sirup i højst tre dage for at reducere smerten i fem dage. I mangel af en terapeutisk effekt er det nødvendigt at afbryde behandlingen og konsultere en specialist.

struktur

Lægemidlet er i form af en suspension med en viskøs konsistens og jordbærsmag, indeholder krystaller. Den vigtigste aktive bestanddel af lægemidlet er paracetamol, som har antipyretisk effekt. I 5 ml suspension indeholder 120 mg af stoffet, vises koncentrationen af ​​hjælpestoffer i tabellen. Analgetisk dispenseret fra apoteker uden recept. Sammensætningen af ​​børnesirup indeholder ikke sådanne farlige komponenter til kroppen som: acetylsalicylsyre, ibuprofen, sukker, alkohol.

Frigivelsesformular

Panadol fås i form af suppositorier eller oral sirup, valget foretages afhængigt af barnets alder. Løsningen er i flasker på 100 og 300 ml, lavet af mørkt glas. Kartonen indeholder brugsvejledninger og en målesprøjte, med hvilken fremgangsmåden til udlevering af lægemidlet udføres. Produktionen af ​​dette lægemiddel er firmaet Farmaclair.

Farmakodynamik og farmakokinetik

Et analgetikum blokerer fremstillingen af ​​cyclooxygenase i centralnervesystemet (centralnervesystemet) og derved påvirker centrene for smerte og termoregulering. Panadol påvirker ikke syntesen af ​​prostaglandiner i perifere væv, derfor er slimhinden i mave-tarmkanalen ikke udsat for yderligere stress. Lægemidlet har en lille antiinflammatorisk effekt. På grund af den høje absorption af paracetamol absorberes suspensionen hurtigt fra mave-tarmkanalen (mave-tarmkanalen).

Topkoncentrationen af ​​et stof i plasma nås på ca. en time. Løsningen metaboliseres i leveren, under processen dannes flere metabolitter. Ca. 20% af midlet undergår hydroxylering, hvor aktive metabolitter, der konjugerer med glutathion, dannes. Resterne af suspensionen udskilles via urinen efter konjugering i leveren, og hovedmængden af ​​lægemidlet forlader kroppen inden for 24 timer efter indtagelse.

Indikationer for brug

Paracetamol, som er den vigtigste aktive del af dette lægemiddel, anbefales af Verdenssundhedsorganisationen at reducere feber og lindre smerter i forskellige sygdomme, såsom influenza, mæslinger, kyllingepok, skarlagensfeber, rubella. Analgetisk middel lindrer effektivt ubehag under tænder, hjælper med ondt i halsen eller i øret. Panadol bruges ofte til at reducere temperaturen af ​​et barns krop efter vaccination. Suspension påvirker ikke tilstanden i mave-tarmkanalen og er ikke involveret i processerne for vand-saltmetabolisme.

Dosering og administration

Panadol er et ikke-narkotisk analgetikum med mild antikonvulsiv og antiinflammatorisk effekt. Doseringen og anvendelsesmåden for lægemidlet er beskrevet detaljeret i instruktionerne, og kun en specialist har ret til at foretage justeringer af behandlingsforløbet. På baggrund af test og diagnose afgør lægen om udpegelse af en bestemt form for stof til patienten, det være sig en sirup eller et stearinlys.

Panadol sirup

Suspension er ordineret til børn mellem tre måneder og et år, 5 ml pr. Dag (0,5-1 scoop). På grund af sin behagelige smag er stoffet godt opfattet af barnet, hvilket letter gennemførelsen af ​​terapeutiske procedurer. Patienter fra år til seks år må tage 5-10 ml af lægemidlet (1-2 scoops), børn fra seks til tolv år får 10-20 ml opløsning (2-4 scoops) om dagen. Om nødvendigt kan lægemidlet indgives hver fjerde time, men ikke mere end fire gange om dagen.

Panadol stearinlys til børn

Suppositorier er ordineret til børn i alderen fra seks måneder til seks år. Rektale suppositorier placeres hver 4-6 timer, men ikke mere end 4 gange om dagen. Lægemidlet begynder at virke to timer efter påføring, varigheden af ​​eksponeringen er ca. 6 timer. Den maksimale enkeltdosis af Panadol er 1 g, højst 4 g produkt kan anvendes pr. Dag. Ændring af dosering er kun tilladt efter lægens recept.

Særlige instruktioner

For tidlig og nyfødte børn under tre måneder, kan stoffet kun tage recept. Før test af serumglucose og urinsyre er det nødvendigt at underrette en specialist om at tage Panadol. Standardbehandlingstiden varer i syv dage, med efterfølgende behandling anbefales det at kontrollere leverfunktionens og perifert blodtal. I fravær af et genetisk enzym anbefales glucose-6-phosphat dehydrogenase at afstå fra anvendelse af sirup.

Ved krænkelse af nyrer og lever

Panadol bør anvendes med forsigtighed til patienter med nedsat nyre- eller leverfunktion, da dette kan medføre en kraftig forringelse af helbredet. Hvis der er negative reaktioner fra kroppen, skal behandlingen stoppes og lægehjælp læge. Hvis en person har udtalt tegn på patologi forbundet med arbejdet i leveren eller nyrerne, er modtagelsen kontraindiceret. For denne gruppe af patienter vælges terapi individuelt.

Drug interaktioner

Analgetik anbefales ikke at tage samtidig med chloramphenicol, da der er risiko for at øge toksiciteten af ​​sidstnævnte. Kombineret behandling med deltagelse af coumarin og dets derivater kan forårsage blødning, derfor er parallel brug af dette stof forbudt. Anvendelsen af ​​barbiturater, butadion, diphenin og andre antikonvulsiver sammen med Panadol bidrager til forbedringen af ​​den hepatotoksiske virkning.

Bivirkninger og overdosering

Bivirkninger påvirker ofte det menneskelige fordøjelsessystem. De mest almindelige negative manifestationer under brug af Panadol er: smerter i maven, kvalme, opkastning. Nogle gange oplever patienter allergiske reaktioner, der kan tage forskellige former - kløe, elveblødninger, udslæt, angioødem. Udviklingen af ​​sådanne sygdomme som leukopeni, anæmi og trombocytopeni ses sjældent på den del af hæmatopoietiske systemet. Overskridelse af de anbefalede doser i instruktionerne øger risikoen for bivirkninger.

En overdosis af Panadol har form af akut forgiftning med alle de medfølgende symptomer: sved, opkastning, kvalme, smerter i maven. Tegn på leverskade opstår i en til to dage, som er præget af smerte, øget aktivitet af leverenzymer. Som følge heraf udvikler encefalopati eller leversvigt.

Et langt forløb af behandling med overskridelse af de angivne doser af Panadol kan føre til papillær nekrose, renal kolik, interstitial nefrit og ikke-specifik bakteriuri. Hvis et af ovenstående symptomer fremkommer, skal du stoppe behandlingen og søge lægehjælp. Efter forgiftning ordinerer lægerne gastrisk skylning og enterosorbenter, acetylcystein anvendes som modgift. En læge bør konsulteres, selvom barnet føler sig godt efter en overdosis.

Kontraindikationer

De fleste patienter tolererer Panadol godt, men i nogle tilfælde ved at bruge Panadol kan der opstå helbredsmæssige problemer. Dette gælder for personer med overfølsomhed over for paracetamol eller andre ingredienser, der udgør lægemidlet. Brug af analgetika er forbudt for nyfødte og patienter, der lider af svære lever- eller nyresygdomme. Personer med alvorlige blodforstyrrelser som anæmi, trombocytopeni og leukopeni bør behandles med stor forsigtighed.

Salgsbetingelser og opbevaring

Et smertestillende lægemiddel dispenseret fra apoteker uden recept. Panadol bør opbevares på et sted, der er beskyttet mod sollys, og temperaturen i rummet må ikke overstige 30 C. Det anbefales at holde medicinen væk fra børn og ikke at fryse. Syrup holdbarhed - 3 år, rektal suppositorier kan bruges i 5 år.

Analoger af Panadol

I pædiatriske infektionssygdomme anbefaler lægerne brug af stoffer med antiinflammatoriske virkninger. En af de mest effektive børns medicin til forkølelse er Panadol, men hvis et barn har intolerance over for en af ​​komponenterne i lægemidlet, kan du bruge analoger. Ifølge patientanmeldelserne kan flere doser af paracetamol helt erstatte ovennævnte medicin i form af en suspension. Der er andre antiinflammatoriske lægemidler, der hjælper med infektioner i barndommen:

  • Efferalgan;
  • paracetamol;
  • Perfalgan;
  • Tsefekon D;
  • Anapiron;
  • Infulgan;
  • Piaron;
  • Rapidol;
  • Elgan.

Pris af børns Panadol

Omkostningerne ved Panadol babysirup kan variere lidt i forskellige regioner i landet. Nedenfor er en tabel med gennemsnitlige priser, baseret på hvilke vi kan konkludere om de omtrentlige omkostninger ved behandling. Lægemidlet er disponeret fra apoteker uden recept, men det anbefales ikke at give en sirup uden at konsultere en læge. Hvis der opstår negative symptomer efter indtagelse af Panadol, er det bedst at kontakte en specialist straks.

Panadol sirup - brugsanvisning. Hvad skal forældre vide?

Når bakterier, infektioner og virus indtræder i kroppen, opstår der en defensiv reaktion, som udtrykkes i den inflammatoriske proces. Det ledsages af smertefulde fornemmelser, feber, kropssmerter og andre symptomer på forgiftning. Sådanne manifestationer hos børn kan effektivt elimineres med et lægemiddel som panadol sirup. Det er tilladt at bruge det fra tre måneder, så mange læger ordinerer dette særlige stof. Hvad angår prisen på Panadol sirup er den lav - det gør medicinen ret overkommelig.

Panadol er et lægemiddel til brug i pædiatri, som har antipyretiske og analgetiske virkninger.

Karakteristika og sammensætning af sirup Panadol Baby

Panadol Babysirup er et ikke-steroide antiinflammatorisk middel med antiseptiske egenskaber. Medikamentet giver dig mulighed for at fjerne smerter, reducere feber i barnet og klare andre symptomer på luftvejssygdomme.

Hvis dosen overholdes, forstyrres ikke mave-tarmkanalens arbejde, der er ingen væskeretention i kroppen.

Panadol Babysirup virker ret hurtigt: efter en time observeres dets maksimale koncentration, hvilket gør det muligt at lindre barnets tilstand på kort tid.

Et træk ved dette lægemiddel er en lille aktivitet af hovedkomponenten - når den frigives i blodet, ødelægges den ved cellemembran enzymer. På grund af dette har Panadols børnesirup ikke en negativ effekt på barnets krop og forårsager kun bivirkninger, hvis doseringen ikke følges.

Den vigtigste aktive ingrediens i Panadol til børn er paracetamol, som blokerer dannelsen af ​​inflammatoriske mediatorer, der bidrager til feber og udvikling af andre kolde symptomer.

Panadol Babysirup bruges til at fjerne smertesyndromet ved forskellige lokaliseringer, herunder tandpine og tandpine. Desuden er stoffet brugt til at reducere forhøjet kropstemperatur i barndomsinfektioner.

Ud over det aktive stof indeholder sirupen også hjælpekomponenter:

  • æblesyre;
  • citronsyre;
  • vand;
  • xanthangummi;
  • sorbitol;
  • jordbær aroma.

Det er vigtigt! Sammensætningen af ​​midlerne til børn Panadol omfatter ikke sukker, alkohol, acetylsalicylsyre.

I hvilke tilfælde hjælper børn Panadol?

Panadolsirup til børn gives til børn i alderen 3 måneder til 12 år. Før du bruger det, bør du rådføre dig med børnelæge og følge henstillingerne.

  • at reducere kropstemperaturen
  • at reducere sværhedsgraden af ​​symptomer i forkølelser som influenza, ARVI, kyllingepok, skarlagensfeber;
  • at lindre barnets tilstand med alvorlig tandpine, herunder tænder;
  • med hovedpine
  • for smerter i ørerne
  • at eliminere feberens manifestationer
  • for at fjerne smerter i muskelvæv og led.

På anbefaling af lægen kan Panadol Baby gives til et barn i anden eller tredje måned af livet for at reducere den temperatur, der er steget efter vaccination.

Vær opmærksom! Det specificerede lægemiddel har en række kontraindikationer.

Børns Panadol er forbudt at anvende i følgende tilfælde:

  • med øget følsomhed over for paracetamol eller andre komponenter, der udgør sirupen;
  • i nærvær af blodsygdomme;
  • under 3 måneder
  • i forstyrrelser i lever og nyrer.

Det anbefales ikke at kombinere modtagelsen af ​​Panadol sammen med andre lægemidler, der indeholder paracetamol.

Lægemidlet tages oralt. Det anbefales at dosere suspensionen ved hjælp af en speciel doseringsenhed. Det anbefales ikke at opløse suspensionen i vand eller te, men efter indtagelse kan suspensionen tages med vand eller te

Måder at bruge Panadol

For at vide, hvordan man giver stoffet til et barn, skal du omhyggeligt studere instruktionerne for Panadol sirup.

Dette middel skal tages internt. Ryst sirupflasken grundigt inden brug. For nøjagtigt at afgøre, hvor præcis den krævede dosis er, skal du bruge en målesprøjte, som indsættes i pakken med lægemidlet.

Doseringen af ​​panadolsirup afhænger af barnets alder og vægten af ​​hans krop:

  • i den anden måned af livet er indtagelsen af ​​sirup kun tilladt som foreskrevet af en læge;
  • i en alder af 3 til 6 måneder med en kropsvægt på 6 til 8 kg, vil dosen være 4 ml af lægemidlet, dosen vil være op til 4 gange om dagen. I andre tilfælde tages sirupen så mange gange om dagen, kun doseringen er anderledes;
  • i en alder af 6 måneder til et år med en kropsvægt på 8 til 10 kg, vil en enkelt dosis være 5 ml;
  • fra et til to år med en kropsvægt på 10 til 13 kg vil en enkelt dosis være 7 ml;
  • fra 2 til 3 år med en kropsvægt på 13 til 15 kg; børnesirup bør tages i 9 ml hver;
  • fra 3 til 6 år med en kropsvægt på 15 til 21 kg dosering er 10 ml;
  • fra 6 til 9 år med en legemsvægt på 21 til 29 kg er vist at tage 14 ml af lægemidlet;
  • Fra 9 til 12 år med en legemsvægt på 29 til 42 kg tages 20 ml sirup.

Mellem receptioner af børns sirup Panadol, skal passere ikke mindre end 4 timer. Genoptagelse af stoffet tidligere end den angivne periode er strengt forbudt.

For børn over 3 måneder er en enkeltdosis - 15 mg / kg legemsvægt 3-4 gange dagligt maksimal daglig dosis ikke mere end 60 mg / kg legemsvægt

Hvis medicinen tages uden rådgivning til en læge, anbefales det ikke at tage sirupet i mere end 3 dage for smertelindring - ikke mere end 5 dage efter sygdomsbegyndelsen for at reducere temperaturen.

Det er vigtigt! Den specifikke dosis bør kun ordineres af den behandlende læge, da hvert tilfælde er individuel og kan være kompliceret af comorbiditeter.

For at finde ud af, hvor mange timer, du har taget Panadol, begynder du at handle, skal du henvise til brugsanvisningen. Det hedder, at den maksimale koncentration af den aktive komponent i blodet observeres en time efter anvendelse af lægemidlet. Lægemidlet er gyldigt i op til 4 timer.

Sandsynlige bivirkninger

Brug af børns Panadol uden overholdelse af doseringen eller på trods af kontraindikationer kan føre til følgende bivirkninger:

  • kvalme og opkastning af opkastning;
  • afføring liquefaction, diarré;
  • mavesmerter
  • søvnløshed;
  • svimmelhed;
  • smerte i templer;
  • bevidsthedstab
  • hævelse af luftveje
  • unormal leverfunktion
  • udslæt på huden
  • overdreven blødning
  • sænke blodsukkerniveauet.

Den mest alvorlige komplikation kan være vævsnekrose, der udløses ved at overskride doseringen af ​​lægemidlet.

Når det tages i anbefalede doser, har paracetamol sjældent en bivirkning. Hvis der opstår bivirkninger, skal du straks tage stoffet og kontakte en læge.

Interaktion af panadolsirup med andre lægemidler

Beskrivelsen af ​​lægemidlet Panadol til børn indeholder oplysninger om dets kompatibilitet med andre lægemidler. Syrup anbefales ikke til brug, når du tager følgende produkter:

  • antikoagulanter;
  • andre antipyretiske lægemidler tilhørende gruppen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler;
  • diuretika;
  • stoffer, der omfatter ethylalkohol.

Ved udnævnelsen af ​​denne medicin er at underrette lægen om andre aktuelt anvendte midler.

Når det tages med salicylater, øges den nefrotoksiske virkning af paracetamol. Kombineret anvendelse med chloramphenicol fører til øgede toksiske egenskaber af sidstnævnte.

Analoger

Analogerne af Panadols børnesirup er følgende lægemidler, hvis aktive stof også er paracetamol:

Panadol-analoger koster normalt lidt mindre end den oprindelige medicin. Når du vælger en medicin, skal du stadig styre vejledningen hos den behandlende læge.

Narkotikalkostnad

Prisen på Panadol sirup, for at reducere temperaturen og eliminere symptomerne på luftvejssygdomme hos børn, er gennemsnitligt 100 rubler pr. Flaske indeholdende 100 ml af produktet.

Du kan købe stoffet på apoteket uden recept. Efter åbning af flasken er lægemidlet egnet i 6 måneder. Selvom den resterende mængde sirup ikke anvendes i denne periode, er det strengt forbudt at give det til barnet.

Køb dette produkt og giv det til dit barn kun efter at have konsulteret en læge og under hans kontrol.