Vigtigste / Forebyggelse

Rinicold (Rinicold) - brugsanvisning

International navn: Rinicold

Sammensætning og frigivelsesform

Tabletter. 1 tablet indeholder 500 mg paracetamol, 30 mg koffein, 10 mg phenylephrinhydrochlorid, 2 mg chlorphenaminmaleat. Hjælpestoffer: mikrokrystallinsk cellulose, stivelse, magnesiumstearat, talkum, natriumstivelsesglycolat, gelatine, polyvinylpyrrolidon, methylparaben, propylparaben.

I blisterpakninger med 6, 10, 12, 20, 24 eller 30 tabletter. Pakket i en æske.

Klinisk-farmakologisk gruppe

Lægemiddel til symptomatisk behandling af akut respiratoriske sygdomme

Farmakoterapeutisk gruppe

Midler til at eliminere symptomerne på akutte åndedrætsinfektioner og forkølelser (ikke-narkotisk analgetikum + vasokonstriktor + vitamin)

Farmakologiske virkninger af lægemidlet Rinicold

Kombineret medicin bruges til forkølelse. Paracetamol har antipyretiske og analgetiske virkninger. Phenylylephrin har en vasokonstrictor effekt, der hjælper med at eliminere nasal overbelastning og reducere nasale sekretioner. Chlorfenamin har anti-allergisk og anti-edematøs virkning. Reducerer vaskulær permeabilitet, eliminerer hævelse og hyperæmi i næseslimhinden, undertrykker symptomerne på allergisk rhinitis, hvilket letter vejrtrækningen. Koffein har en stimulerende virkning på centralnervesystemet, hvilket fører til et fald i træthed og døsighed og en stigning i mental og fysisk præstation.

Farmakokinetik

Data vedrørende lægemidlets farmakokinetik Rinicold ikke angivet.

Febril syndrom (katarrale og smitsomme sygdomme); Bihulebetændelse, rhinoré (akut rhinitis, allergisk rhinitis).

Kontraindikationer til brugen af ​​lægemidlet Rinicold

Overfølsomhed, markeret aterosklerose i koronararterierne, arteriel hypertension (svær), diabetes mellitus (svær), graviditet, amning, børns alder (op til 6 år). Vær forsigtig. Mangel på glucose-6-phosphat dehydrogenase; hepatisk og / eller nyreinsufficiens, vinkellukningsglukom, prostatahyperplasi; medfødt hyperbilirubinæmi (Gilbert, Dubin-Johnsons og Rotors syndromer), arteriel hypertension, thyrotoksicose, diabetes, COPD (lungemfysem, kronisk bronkitis), samtidig administration af MAO-hæmmere og beta-blokkere.

Doseringsregime og metode til brug af lægemidlet Rinicold

Lægemidlet er ordineret indeni.

Voksne 1-2 tab. hver 4-6 timer. Maksimal daglig dosis - 8 tab.

Børn over 6 år - 1 fane. hver 4-6 timer, men ikke mere end 4 gange / dag i højst 5 dage.

Bivirkninger

På den centrale del af nervesystemet: svimmelhed, søvnforstyrrelser, irritabilitet, hovedpine.

På fordøjelsessystemet: kvalme, tør mund.

Andet: allergiske reaktioner.

Når du tager stoffet i anbefalede doser, er bivirkninger sjældne.

Brug under graviditet og amning

Lægemidlet er kontraindiceret til brug under graviditet og amning (amning) Anvendelse til krænkelse af leverfunktion En forsigtighed bør ordineres til lægemiddel til leverinsufficiens, Gilbert syndrom. Anvendelse til sygdomme med nyrefunktion En forsigtighed bør ordineres til lægemiddel til nyreinsufficiens.

Brug af stoffet hos børn

Børn over 6 år - 1 fane. hver 4-6 timer, men ikke mere end 4 gange / dag i højst 5 dage.

Lægemidlet er kontraindiceret hos børn under 6 år.

Særlige instruktioner, når du tager lægemidlet Rinicold

I løbet af behandlingsperioden udføres overvågning af perifert blod og leverfunktion. I løbet af behandlingen må du ikke tage sovende piller og anxiolytika (beroligende midler). Tag ikke med andre lægemidler, der indeholder paracetamol. Hvis symptomerne ikke går væk inden for 5 dage, bør du konsultere en læge. I behandlingsperioden er det nødvendigt at afholde sig fra brug af ethanol (udvikling af en hepatotoksisk virkning er mulig), kørsel af et motorkøretøj og udøvelse af andre potentielt farlige aktiviteter, der kræver øget koncentration af opmærksomhed og hurtighed i psykomotoriske reaktioner.

overdosis

Symptomer skyldes primært paracetamols virkning: mulig hudflacering, anoreksi, kvalme, opkastning, hepatonekrose, øget aktivitet af hepatiske transaminaser, en stigning i protrombintiden.

Behandling: gastrisk skylning efterfulgt af udnævnelse af aktivt kul, symptomatisk behandling.

Patienten skal advares om behovet for at konsultere en læge i tilfælde af overdosis.

Interaktioner med andre lægemidler

Lægemidlet forbedrer effekten af ​​sedativer, ethanol.

Kombineret anvendelse med antidepressiva, anti-parkinsoniske lægemidler, antipsykotika, phenothiazinderivater (chlorpromazin, trifluoperazin, levomepromazin) øger risikoen for urinretention, tør mund og forstoppelse.

Ved samtidig brug med SCS øges risikoen for glaukom.

Chlorfenamin, når det anvendes samtidig med MAO-hæmmere, kan furazolidon føre til hypertensive kriser, ophidselse.

Tricykliske antidepressiva forstærker lægemidlets sympatomimetiske effekt, samtidig med at man benytter halothan øges risikoen for ventrikulære arytmier. Reducerer den hypotensive effekt af guanethidin, som igen forbedrer phenylefrins alfa-adrenostimuliruyuschy aktivitet.

Salgsvilkår for apotek

Lægemidlet er godkendt til brug som et middel til OTC.

Betingelser for opbevaring af lægemidlet Rinicold

Lægemidlet bør opbevares utilgængeligt for børn på et tørt sted ved temperaturer under 25 ° C. Holdbarhed - 3 år.

Brug af stoffet Rinicold alene som foreskrevet af en læge, beskrivelsen er givet som reference!

Rinicold: brugsanvisning

Lægemidlet Rinikold tilhører den kliniske farmakologiske gruppe af lægemidler til symptomatisk behandling af forkølelser. Det giver dig mulighed for at reducere sværhedsgraden af ​​sådanne manifestationer som løbende næse, hovedpine, feber, kropssmerter.

Sammensætning og frigivelsesform

Lægemidlet Rinicold er tilgængeligt i doseringsform tabletter til oral indgivelse (ved munden). De indeholder flere aktive komponenter, som omfatter:

  • Phenylylephinhydrochlorid - 10 mg.
  • Paracetamol - 500 mg.
  • Chlorpheniramin maleat - 2 mg.
  • Koffein - 30 mg.

De indeholder også hjælpekomponenter, som omfatter magnesiumstearat, methylparaben, natriumstivelsesglycolat, mikrokrystallinsk cellulose, talkum, propylparaben, gelatine, kartoffelstivelse, polyvinylpyrrolidon. Tabletterne er pakket i en blister på 10 stk. Kartonpakningen indeholder 1, 2, 3 eller 4 blister samt brugsanvisninger.

Farmakodynamik og farmakokinetik

Virkningen af ​​tabletter Rinicold på grund af virkningerne af dets aktive bestanddele:

  • Paracetamol - hæmmer aktiviteten af ​​enzymet COX (cycloxygenase), som er ansvarlig for syntese af pro-inflammatorisk mediator prostaglandin. Reduktion af koncentrationen af ​​prostaglandin kan reducere sværhedsgraden af ​​inflammatoriske symptomer (feber, hovedpine).
  • Koffein - et stimulerende middel, der giver dig mulighed for at øge effektiviteten af ​​en person, samt forbedre hans helbred.
  • Phenylphrine er en stimulator af vaskulære alfa-adrenerge receptorer, hvilket forårsager deres indsnævring og reduktion af hævelse af næseslimhinden.
  • Chlorpheniramin - en antihistamin-komponent, der blokerer histamin H-receptorer, hvorved man reducerer manifestationen af ​​allergiske reaktioner mod baggrunden for respiratorisk patologi.

Alle bestanddele af lægemidlet absorberes godt i blodet fra tarmene efter at have taget pillen indeni. De fordeles jævnt i væv, metaboliseres hovedsageligt i leveren med dannelsen af ​​inaktive produkter, som udskilles fra kroppen med urin.

Indikationer for brug

Brug af Rinicold tabletter er indiceret for at reducere symptomernes sværhedsgrad (hovedpine, feber, muskel- og ledsmerter, næsestop og udslip fra det, kuldegysninger), der ledsager udviklingen af ​​influenza, parainfluenza og andre akutte respiratoriske sygdomme, der hovedsageligt skyldes forskellige vira.

Kontraindikationer

I visse fysiologiske og patologiske forhold i den menneskelige krop er kontraindicering af Rinicold-tabletter. Disse omfatter:

  • Graviditet til enhver tid i ammestiden (amning).
  • Alder på børn under 6 år.
  • Samtidig brug af beta-blokkere, tricykliske antidepressiva, monoaminoxidasehæmmere (MAO).
  • Samtidig indtagelse af andre lægemidler indeholdende paracetamol eller andre forbindelser i gruppen ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler.
  • Overfølsomhed over for nogen af ​​stoffets komponenter.

Rinicold tabletter anvendes med forsigtighed i nogle comorbiditeter, der omfatter højt blodtryk, aterosklerotisk vaskulær hjertesygdom, mangel på enzymet glucose-6-phosphat dehydrogenase, vinkellukningsglukom, prostataadenom hos mænd, nyre- og leverfare, herunder Gilbert-syndrom. Inden du tager pillerne, skal du sikre dig, at der ikke er kontraindikationer.

Dosering og administration

Rinicold tabletter er beregnet til oral administration. De tages oralt, helst efter måltider. Doseringen til voksne er 1-2 tabletter hver 4-6 timer, men ikke mere end 8 tabletter om dagen, for børn over 6 år - 1 tablet efter 4-6 timer, men ikke mere end 4 gange om dagen. Behandlingsforløbet bør ikke overstige 5 dage.

Bivirkninger

Generelt tolereres Rinicold-tabletter godt. Nogle gange kan kvalme, svimmelhed, søvnforstyrrelse, irritabilitet, tør mund, hovedpine, allergiske reaktioner (udslæt på huden, kløe, urticaria, angioødem af Quincke) forekomme på baggrund af deres indtag. I sådanne tilfælde skal brugen af ​​lægemidlet seponeres og konsultere en læge.

Særlige instruktioner

Inden du begynder at tage Rinicold tabletter, skal du omhyggeligt læse instruktionerne for lægemidlet og være opmærksom på nogle få specielle instruktioner:

  • Mens du tager piller, skal du give op med alkohol.
  • De aktive komponenter i Rinicold tabletter kan interagere med lægemidler fra andre farmakologiske grupper, så deres brug bør konsultere din læge.
  • Samtidig anvendelse af ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler (acetylsalicylsyre, ibuprofen, analgin) sammen med andre repræsentanter for den farmakologiske gruppe er udelukket.
  • Hvis du skal udføre arbejde i forbindelse med behovet for øget koncentration og hastighed af psykomotoriske reaktioner, skal du være forsigtig.

På apoteker sælges Rinicold-tabletter uden recept. Udseende af tvivl eller spørgsmål vedrørende deres optagelse er grunden til at besøge lægen.

overdosis

Overdosering kan skyldes paracetamol indeholdt i Rinicold tabletter. Manifestationer udvikles ved engangsoptagelse af 10-15 g paracetamol (indholdet i den 1. tablet er 500 mg). Overdoseringssymptomer omfatter kvalme, opkastning, giftig leverskader med død af cellerne (hepatonekrose). Behandling af overdosering omfatter gastrisk lavage, indtagelse af intestinale sorbenter (aktiveret kulstof) og indførelse af modgift (methionin, N-acetylcystein), som lægen vælger, afhængigt af længden af ​​tiden efter overdosis.

Analoger af Rinicold Tablets

Lignende i præparater til fremstilling af Rinicold-tabletter er Rinzasip, AjiCOLD, Flystop.

Betingelser for opbevaring

Holdbarheden af ​​Rinicold tabletter er 3 år, de skal opbevares på et mørkt, tørt sted, der ikke er tilgængeligt for børn ved en lufttemperatur, der ikke overstiger + 25 ° C.

Rinikold pris

Den gennemsnitlige pris på 10 tabletter af Rinikold i apoteker i Moskva spænder fra 100-126 rubler.

Rinicold - officiel * brugsanvisning

Registreringsnummer:

Handelsnavn af stoffet:

Internationalt ikke-proprietært eller sammensat navn:

Paracetamol + Phenylylein + Chlorphenamin + Koffein

Doseringsformular:

beskrivelse

Hvide, bikonvekse, ovalformede, ikke-overtrukne tabletter med risiko for den ene side.

struktur

Hver tablet indeholder:

Aktive stoffer: paracetamol 500 mg, koffein 30 mg, phenylephrinhydrochlorid 10 mg, chlorpheniraminmaleat 2 mg.

Hjælpestoffer: mikrokrystallinsk cellulose 64,70 mg majsstivelse 94,0 mg gelatine 4,0 mg povidon-C30 5,0 mg methylparhydroxybenzoat 0,75 mg propylparahydroxybenzoat 0,075 mg talc 15,0 mg magnesiumstearat 7, 0 mg, carboxymethylstivelsesnatrium 17,0 mg.

Farmakoterapeutisk gruppe:

afhjælpe symptomer på forkølelse og influenza.

ATX kode: R05X

Farmakologisk aktivitet

farmakodynamik

Kombineret lægemiddel. Paracetamol har antipyretiske og analgetiske virkninger. Fenylephrin - vasokonstrictorvirkning, hvilket hjælper med at eliminere nasal overbelastning og reducere nasal udledning. Chlorpheniramin har anti-allergisk og anti-ødem virkning. Reducerer vaskulær permeabilitet, eliminerer hævelse og hyperæmi i næseslimhinden, undertrykker symptomerne på allergisk rhinitis, hvilket letter vejrtrækningen. Koffein har en stimulerende virkning på centralnervesystemet, hvilket fører til et fald i træthed og døsighed og en stigning i mental og fysisk præstation.

Farmakokinetik

Data om lægemidlets farmakokinetik Rinicold præsenteres ikke.

Indikationer for brug:

- forkølelse ledsaget af en løbende næse, næsestop, hovedpine, feber, kulderystelser, smerter i led og muskler.

Kontraindikationer

Overfølsomhed over for lægemidlet; samtidig indtagelse af andre lægemidler indeholdende stoffer, der er en del af lægemidlet Rinicold; samtidig administrering af tricykliske antidepressiva, MAO-hæmmere, beta-blokkere; graviditet, amning børns alder (op til 6 år).

Forholdsregler ved brug

Med forsigtighed når - mangel på glucose-6-phosphat dehydrogenase; blodsygdomme, hepatisk og / eller nyresvigt, vinkellukningsglukom, prostata adenom; Gilbert syndrom, hypertension, skjoldbruskkirtel sygdom, diabetes, bronchial astma.

Særlige instruktioner

I løbet af behandlingsperioden skal afstå fra at tage alkohol.

Tag ikke Rinicold sammen med andre lægemidler, der indeholder paracetamol.

Dosering og indgift:

Inden for voksne - 1-2 tabletter hver 4-6 timer. Den maksimale daglige dosis er 8 tabletter.

Børn over 6 år - 1 tablet hver 4-6 timer, men ikke mere end 4 gange om dagen i højst 5 dage.

Interaktion med andre lægemidler:

Forbedrer virkningerne af MAO-hæmmere, sedativer, ethanol. Antidepressiva, anti-parkinsoniske stoffer, antipsykotika, phenothiazinderivater - øger risikoen for urinretention, tør mund og forstoppelse. Glukokortikosteroider øger risikoen for udvikling af glaukom. Paracetamol reducerer effektiviteten af ​​diuretika. Chlorpheniramin samtidig med MAO-hæmmere, kan furazolidon føre til hypertensive kriser, agitation, hyperpyreksi. Tricykliske antidepressiva forstærker den sympatomimetiske virkning, samtidig med at der udpeges halothan øger risikoen for ventrikulære arytmier. Reducerer den hypotensive effekt af guanethidin, som igen forbedrer phenylefrins alfa-adrenostimuliruyuschy aktivitet.

Bivirkninger:

Når du tager stoffet i anbefalede doser, er bivirkninger sjældne. Hvis der opstår bivirkninger, kan de manifestere sig i form af allergiske reaktioner, svimmelhed, søvnforstyrrelser, øget spænding, kvalme, hovedpine, tør mund.

overdosis

Lægemidlet bør kun tages i anbefalede doser. Overdosering er normalt forårsaget af paracetamol.

Symptomer: bleg hud, anoreksi, kvalme, opkastning; gepatonekroz; øget aktivitet af levertransaminaser, en stigning i protrombintiden. I tilfælde af overdosis, søg omgående lægehjælp.

Behandling: gastrisk skylning efterfulgt af udnævnelse af aktivt kul; symptomatisk behandling.

Funktioner af stoffet ved første optagelse eller med aflysning.

Ingen særlige forhold ved handling ved første optagelse eller aflysning af lægemidlet Rinicold er ikke registreret.

Doktors handlinger (paramedic), patienten, når han hopper mod modtagelse af en eller flere doser af lægemidlet Rinikold.

Ingen særlige handlinger fra lægen (paramedicinsk) eller patienten er påkrævet, når man hopper over en eller flere doser af lægemidlet.

Funktioner med medicinsk brug af stoffet hos gravide kvinder, kvinder under amning, børn, voksne med kroniske sygdomme.

Lægemidlet er kontraindiceret til brug under graviditet og amning (amning).

Børn under 6 år for at tage stoffet anbefales ikke.

Ældre patienter.

I mangel af nedsat nyrefunktion bør den sædvanlige doseringsregime følges. Erfaring med anvendelse hos patienter med kronisk nyresvigt (CRF) og / eller moderat leverinsufficiens er begrænset.

Indflydelse på evnen til at styre køretøjer, mekanismer.

Der skal udvises forsigtighed ved udførelse af arbejde, der kræver koncentration, motorhastighed og psykomotoriske reaktioner.

Frigivelsesformular

På 10 tabletter i blisteret fra PVC-aluminiumsfolie eller i en strimmel af aluminiumsfolie. På 1, 2, 3 eller 4 blister eller en strimmel med ansøgningsinstruktionen er placeret i et pakkepap.

Opbevaringsforhold

På et tørt sted ved en temperatur ikke over 25 o C. Opbevares utilgængeligt for børn.

Holdbarhed

Brug ikke lægemidlet efter udløbsdatoen, der er trykt på pakken.

Salgsvilkår for apotek

Uden recept.

producent:

Shreya Life Saensiz Pvt. Ltd, Indien.

Shrey House, 301 / A, Pereira Hill Road, Anderi (øst.) Mumbai.

Forbrugerklager sendt til repræsentantskabets adresse:

111033 Moskva, st. Zolotorozhsky-akslen, 11, s. 21

Rinikold

Generelle oplysninger

Handelsnavn

Om stoffet:

Kombineret lægemiddel. Det har antipyretiske, analgetiske, vasokonstriktor-, antiallergiske og anti-ødemvirkninger. Et middel til at fjerne symptomerne på forkølelse og influenza.

Indikationer og dosering:

Catarralsygdomme forbundet med rhinitis, nasal congestion, hovedpine, feber, kulderystelser, smerter i leddene, muskler.

Lægemidlet er ordineret indeni.

Voksne 1-2 tab. hver 4-6 timer. Maksimal daglig dosis - 8 tab.

Børn over 6 år - 1 fane. hver 4-6 timer, men ikke mere end 4 gange / dag i højst 5 dage.

overdosis:

Symptomer skyldes primært paracetamols virkning: mulig hudflacering, anoreksi, kvalme, opkastning, hepatonekrose, øget aktivitet af hepatiske transaminaser, en stigning i protrombintiden.

Behandling: gastrisk skylning efterfulgt af udnævnelse af aktivt kul, symptomatisk behandling.

Patienten skal advares om behovet for at konsultere en læge i tilfælde af overdosis.

Bivirkninger:

På den centrale del af nervesystemet: svimmelhed, søvnforstyrrelser, irritabilitet, hovedpine.

På fordøjelsessystemet: kvalme, tør mund.

Andet: allergiske reaktioner.

Når du tager stoffet i anbefalede doser, er bivirkninger sjældne.

Kontraindikationer:

Amningstid (amning)

Børnenes alder op til 6 år

Samtidig brug af tricykliske antidepressiva, MAO-hæmmere, beta-blokkere

Samtidig indtagelse af andre lægemidler indeholdende aktive stoffer, der udgør Rinicold

Overfølsomhed over for lægemiddelkomponenterne

Forholdsregler bør ordineres med en mangel på glucose-6-phosphat dehydrogenase, blodsygdomme, nyre- og / eller leversvigt, vinkellukningsglukom, prostataadenom, Gilbert's syndrom, arteriel hypertension, skjoldbruskkirtelsygdom, diabetes, astma.

Interaktion med andre stoffer og alkohol:

Lægemidlet forbedrer effekten af ​​sedativer, ethanol.

Kombineret anvendelse med antidepressiva, anti-parkinsoniske lægemidler, antipsykotika, phenothiazinderivater (chlorpromazin, trifluoperazin, levomepromazin) øger risikoen for urinretention, tør mund og forstoppelse.

Ved samtidig brug med SCS øges risikoen for glaukom.

Chlorfenamin, når det anvendes samtidig med MAO-hæmmere, kan furazolidon føre til hypertensive kriser, ophidselse.

Tricykliske antidepressiva forstærker lægemidlets sympatomimetiske effekt, samtidig med at man benytter halothan øges risikoen for ventrikulære arytmier. Reducerer den hypotensive effekt af guanethidin, som igen forbedrer phenylefrins alfa-adrenostimuliruyuschy aktivitet.

I løbet af behandlingsperioden skal afstå fra at tage alkohol.

Sammensætning og egenskaber:

Hver tablet indeholder: aktivt stof - 500 mg paracetamol, koffein 30 mg phenylephrinhydrochlorid 10 mg chlorpheniraminmaleat 2 mg.Vspomogatelnye stoffer: mikrokrystallinsk cellulose, stivelse, magnesiumstearat, talkum, natriumstivelsesglycolat, gelatine, polyvinylpyrrolidon, methylparaben, propylparaben.

Kombineret medicin bruges til forkølelse. Paracetamol har antipyretiske og analgetiske virkninger. Phenylylephrin har en vasokonstrictor effekt, der hjælper med at eliminere nasal overbelastning og reducere nasale sekretioner. Chlorfenamin har anti-allergisk og anti-edematøs virkning. Reducerer vaskulær permeabilitet, eliminerer hævelse og hyperæmi i næseslimhinden, undertrykker symptomerne på allergisk rhinitis, hvilket letter vejrtrækningen. Koffein har en stimulerende virkning på centralnervesystemet, hvilket fører til et fald i træthed og døsighed og en stigning i mental og fysisk præstation.

Lægemidlet bør opbevares utilgængeligt for børn på et tørt sted ved temperaturer under 25 ° C. Holdbarhed - 3 år.

Rinikold

Pris på onlineapoteker:

Rinicold er et kombinationslægemiddel designet til at eliminere symptomerne på akut respiratoriske sygdomme. Det har en udpræget analgetisk, antipyretisk og anti-kongestiv effekt. De aktive komponenter i lægemidlet er: paracetamol, chlorphenaminmaleat, koffein og phenylephrinhydrochlorid.

Frigivelse form og sammensætning

Lægemidlet er tilgængeligt i form af tabletter, sirup (Rinicold Broncho) og pulver til oral opløsning (Rinicold HotMix).

Sammensætningen af ​​Rinicold-tabletter indbefatter: 500 mg paracetamol, 10 mg phenylephrinhydrochlorid, 30 mg koffein og 2 mg chlorphenaminmaleat. Hjælpekomponenter: magnesiumstearat, stivelse, mikrokrystallinsk cellulose, gelatine, natriumstivelsesglycolat, methylparaben, propylparaben, talkum, polyvinylpyrrolidon.

Rinikold HotMix fås i 5 g poser. I pakken - 5 eller 10 poser. En pose indeholder: 750 mg paracetamol, 20 mg pheniraminmaleat, 10 mg phenylephrinhydrochlorid og 30 mg koffein. Hjælpestoffer: Vandfri citronsyre, natriumchlorid, dinatriumedetat, aspartam, natriumfri vandfrit citrat, mannitol, vandfri lactose, farvestof, ananasfrugt, citron eller appelsin.

Sirup Rinicold Broncho sælges i mørke glasflasker på 100 ml. 10 ml sirup indeholder: 100 mg guaifenesin, 15 mg ambroxolhydrochlorid, 2 mg chlorphenaminmaleat og 5 mg phenylephrinhydrochlorid. Hjælpekomponenter: dinatriumedetat, methylparhydroxybenzoat, saccharose, natriumcitrat, propylparahydroxybenzoat, glycerin, sorbitol, citronsyre, mentol, solgulfarve, melonaroma, renset vand.

Farmakologisk aktivitet

Farmakologisk aktivitet af lægemidlet på grund af egenskaberne af dets aktive stoffer. Paracetamol, som har en smertestillende og antipyretisk virkning på kroppen, er en del af Rinicold. Phenylphrine er kendt for sin vasokonstrictor effekt, som det reducerer nasal udledning og eliminerer overbelastning. Chlorphenamin reducerer hævelse og hyperæmi i næseslimhinden, reducerer vaskulær permeabilitet, eliminerer symptomerne på allergisk rhinitis. Koffein stimulerer centralnervesystemet, bekæmper døsighed og sløvhed, hvilket øger patientens mentale og fysiske ydeevne.

Sammensætningen af ​​Rinicold Broncho og omfatter også guaifenesin og ambroxol, hvilket nedsætter viskositeten af ​​den bronchiale sekretion og letter ekspektorering.

vidnesbyrd

Ifølge instruktionerne for Rinicold er lægemidlet beregnet til behandling af akut respiratoriske sygdomme. Lægemidlet hjælper med at håndtere sådanne kolde symptomer som feber, næsestop, kuldegysninger, rhinitis, hovedpine, ubehag i led og muskler.

Kontraindikationer

Ifølge instruktionerne bør Rinikold tabletter og sirup ikke ordineres til børn under 6 år og HotMix pulver - børn under 15 år. Desuden er stoffet forbudt at tage gravid og ammende kvinder samt patienter med overfølsomhed overfor dets komponenter.

Med forsigtighed skal Rinikold ordineres i nærvær af følgende lidelser:

  • prostata adenom;
  • mangel på glucose-6-phosphat dehydrogenase;
  • skjoldbruskkirtel sygdom;
  • vinkel-lukning glaukom;
  • lever- eller nyresvigt
  • arteriel hypertension;
  • Gilbert's syndrom;
  • bronchial astma
  • diabetes;
  • blodsygdomme.

Rinicold har en negativ indvirkning på evnen til at styre transport og andre komplekse mekanismer. Under brugen bør abandon brug af alkohol.

Instruktioner til brug Rinicold (metode og dosering)

Voksne patienter tager 1-2 tabletter Rinicold hver 6. time. Den maksimale daglige dosis er 8 tabletter. Børn over 6 år får 1 tablet Rinicold hver 4-6 timer ved maksimal dosering af lægemidlet - 4 tabletter om dagen, og behandlingsforløbet varer ikke mere end 5 dage.

Pulver Rinicold HotMix foreskrevet til patienter over 15 år ifølge følgende skema: en pose 3-4 gange om dagen (intervallet mellem doser - 4-6 timer). Poseindhold hældes i et glas fyldt med varmt vand, blandet og fuld. Læger anbefaler ikke brugen af ​​lægemidlet i mere end 5 dage som bedøvelse og mere end 3 dage som antipyretisk.

Sirup Rinikold Broncho patienter over 12 år gamle tager 4 tsk. tre gange om dagen og børn i alderen 6-12 år - 2 tsk. to gange eller tre gange om dagen.

Bivirkninger

Lægemidlet tolereres sædvanligvis godt af patienterne. I sjældne tilfælde udvikles følgende bivirkninger:

  • Fra siden af ​​centralnervesystemet: døsighed, hovedpine og svimmelhed, søvnforstyrrelser, irritabilitet, irritabilitet, forvirring.
  • Fra siden af ​​det kardiovaskulære system: en kraftig stigning i blodtryk eller takykardi.
  • På visionsorganets side: øget intraokulært tryk, boligparalyse, mydriasis.
  • På fordøjelsessystemet: smerter i den epigastriske region, kvalme, forstoppelse, opkastning, diarré.
  • Allergiske reaktioner: angioødem, kløe, hududslæt.
  • Andet: vandløbsproblemer, tørre slimhinder.

overdosis

En overdosis af Rinicold ledsages af følgende symptomer: hudens hud, kvalme, opkastning, hepatonekrose, anoreksi. I dette tilfælde er det nødvendigt at gøre en mavesaft, give aktivt kul til patienten og udføre symptomatisk behandling.

Interaktion med andre lægemidler

Rinicold er kontraindiceret til samtidig anvendelse med lægemidler, som indeholder lignende aktive stoffer.

Den kombinerede anvendelse af Rinicold med antidepressiva, phenothiazinderivater, antipsykotika og antiparkinsoniske lægemidler øger risikoen for udvikling af urinretention, forstoppelse og mundtørhed.

Tricykliske antidepressiva øger effektiviteten af ​​Rinicold. Kombination af lægemidlet med SCS kan udløse udviklingen af ​​glaukom.

Chlorphenamin kombineret med furazolidon eller MAO-hæmmere kan forårsage hypertensive kriser.

Rinicold forbedrer virkningen af ​​ethanol og sedativer, såvel som reducerer den hypotensive aktivitet af guanethidin, hvilket igen forøger alfa-adrenostimuliruyuscheeffekten af ​​phenylephrin.

Beskrivelsen udgivet på denne side er en forenklet version af den officielle version af resuméet af stoffet. Oplysninger er kun til orienteringsformål og er ikke en vejledning til selvmedicinering. Inden du bruger lægemidlet, bør du konsultere en specialist og læse de anvisninger, der er godkendt af producenten.

Rinicold - brugsanvisning, sammensætning, indikationer, bivirkninger, analoger og pris

Dette er et kombineret lægemiddel til symptomatisk behandling af akut respiratoriske sygdomme. Rinicold giver en vasokonstrictor, smertestillende, antipyretisk virkning, reducerer slim og lindrer næsestop. Behandlingen af ​​influenza og andre akutte respiratoriske virusinfektioner stimulerer aktiveringen af ​​centralnervesystemet, har anti-allergisk og anti-ødem effekt.

Instruktioner til brug Rinikold

Lægemidlet tilhører den kliniske og farmakologiske type lægemidler, der fjerner symptomerne på en forkølelse. Rinicold reducerer sværhedsgraden af ​​en forkølelse, lindrer frysninger og hovedpine karakteristisk for respiratoriske patologier. For at undgå udviklingen af ​​bivirkninger fra kroppen er det vigtigt at overholde den anbefalede dosering af piller. I betragtning af at komponenter på højt niveau er en del af Rinicold, bør behandlingen følge disse regler:

  • piller bør ikke tages sammen med alkoholholdige drikkevarer eller med ethanolholdige lægemidler, da risikoen for giftig leverskade er høj;
  • Rinicold kan forårsage hæmning af reaktioner, hvilket er vigtigt at overveje for personer, der kører et køretøj eller interagerer med komplekse mekanismer.

Rynicolds sammensætning

Lægemidlet mod influenza og ARVI er tilgængeligt i form af tabletter til oral administration, pakket i 10 stykker i en blister. Papembakken indeholder fra 1 til 4 poster. Rinicolds sammensætning indeholder følgende aktive stoffer:

Dosering i 1 tablet

Ud over de aktive ingredienser indeholder tabletter til bekæmpelse af symptomatiske manifestationer af forkølelsen Rinicold hjælpekomponenter. Disse omfatter:

  • natriumstivelsesglycolat;
  • magnesiumstearat;
  • kartoffelstivelse;
  • mikrokrystallinsk cellulose;
  • methyl paraben;
  • talkum;
  • polyvinylpyrrolidon;
  • propylparaben;
  • gelatine.

Farmakodynamik og farmakokinetik

På grund af kombinationen af ​​stoffer i lægemidlets sammensætning og deres korrekte dosis bekæmper Rinicold effektivt mod patogener i sygdomsstaten, hvilket sikrer acceleration af genopretningen. Virkningen af ​​lægemidlet skyldes sådanne faktorer:

  1. Paracetamol går hurtigt ind i den systemiske cirkulation, næsten ikke i kontakt med proteinforbindelserne i blodet. Stoffet forhindrer dannelsen af ​​cyclooxygenase, hæmmer væksten af ​​prostaglandiner, således at paracetamol reducerer inflammation, reducerer feber og giver analgetisk effekt.
  2. Phenylephrin. Komponenten, der er ansvarlig for indsnævring af blodkar og eliminering af puffiness, normalisering af respirationsprocessen, reduktion af dannelsen af ​​slim sekreter i nasopharynx.
  3. Koffein. Stoffet stimulerer centralnervesystemet, eliminerer muskelsvaghed, svimmelhed, svaghed, sløvhed. Koffein hjælper med at genoprette fysisk og mental aktivitet.
  4. Chlorphenamin. Det har en virkning på receptoren, fjernelse af inflammatorisk proces, allergi symptomer. Som følge heraf hævelsen af ​​slimhinderne i åndedrætssystemet.

På trods af det faktum, at Rinicold ikke giver en terapeutisk virkning, der kan sammenlignes med virkningen af ​​antibiotika eller antivirale lægemidler, takket være ingredienserne i præparatet, eliminerer det hurtigt symptomerne på indisposition, hvilket letter sygdommens forløb. Alle stoffer i lægemidlets sammensætning absorberes perfekt gennem tarmvægge i blodet, hvorefter de fordeles jævnt i vævene. Metaboliserede aktive ingredienser hovedsagelig i leveren med dannelsen af ​​inaktive produkter, der fjernes fra kroppen med urin.

Fra hvilke tabletter Rinikold

Indtagelse af piller er vist for at reducere sværhedsgraden af ​​symptomer på forkølelse, rhinitis, influenza og andre akutte respiratoriske virusinfektioner. Med hjælp fra Rinicold kan du eliminere:

  • hovedpine;
  • kulderystelser;
  • nasal congestion;
  • kropssmerter
  • generel svaghed, bleg hud, døsighed
  • hævelse af luftveje
  • løbende næse

Dosering og administration

Tabletter, ifølge instruktionerne, anbefales det ikke at tage en magert mave på. Det er bedre at tage medicinen efter et måltid og drikke det ned med masser af væske. Samtidig skal pause være mindst 4-6 timer. Anbefalet dosering:

  • til børn fra 6 år - 1 tablet tre gange om dagen;
  • voksne - 1-2 tabletter 3-4 gange om dagen.

Behandlingsforløbet Rinikold varer i 5-7 dage. Hvis patientens tilstand ikke er forbedret efter det, er der ikke behov for at fortsætte med at drikke pillerne, og du skal igen kontakte en læge, der vil vælge et andet lægemiddel. Tag te Rinikold Hotmix bedre varmt. Forberedelse af en opløsning er enkel: Pulveret fra 1 pose opløses i et glas vand og er fuld i en gulp 1-2 timer efter et måltid.

Den anbefalede dosering af te: Ungdom fra 15 år og voksne - 1 pose hver 4-6 timer (maksimum 4 pose pr. Dag). For at forhindre forekomsten af ​​uønskede bivirkninger kan Hotmix som smertestillende middel ikke tages mere end 5 dage og som en febrifuge - maksimalt 3 dage. Med terapiens ineffektivitet diskuteres yderligere behandling med lægen.

Drug interaktioner

Det er forbudt at kombinere Rinicold med stoffer indeholdende de samme aktive ingredienser for ikke at fremkalde en overdosis. Det er især vigtigt at kontrollere lægemiddelsammensætningen for tilstedeværelsen af ​​paracetamol. Narkotikainteraktion af Rinicold med andre lægemidler:

  • med psykoleptiske lægemidler - beroligende virkning øges;
  • med ethanolholdige lægemidler - øger de toksiske virkninger på leveren;
  • med antidepressiva, antiparkinsoniske, antipsykotiske lægemidler, phenothiazinderivater - tør mund opstår, urinproduktion forstyrres (diurese), forstoppelse udvikler sig;
  • med furasolidon, MAO-hæmmere - CNS er spændt, hypertensive kriser;
  • med glukokortikosteroider - der er risiko for udvikling af glaukom;
  • med antidepressiva i den tricykliske gruppe - den sympatomimetiske effekt af lægemidlet er forbedret;
  • med halothan - risikoen for gastrisk arytmi øges;
  • med guanethidin - den stimulerende virkning af alpha-adrenoreceptorer er forbedret, mens den hypotensive virkning reduceres.

Bivirkninger

Rinicold-tabletter tolereres som regel godt af patienterne uden at forårsage negative reaktioner fra kroppen. Bivirkninger er dog mulige. Disse omfatter:

  • hududslæt, kløe, andre allergiske manifestationer;
  • opkastning, kvalme
  • krænkelse af bloddannelse
  • hypertension;
  • diarré;
  • renal kolik;
  • søvnforstyrrelser
  • svimmelhed, hovedpine
  • krænkelse af fordøjelseskanalen, smerte i denne placering
  • urinproblemer
  • træthed, sløvhed
  • hoste, nedsat respirationsfunktion osv.

overdosis

Under behandling med Rinicold er det nødvendigt at tage højde for, at stoffet indeholder paracetamol, ved høje doser, hvoraf leverskader kan forekomme og i alvorlige tilfælde - nekrose. Faren for overdosering er, at forgiftning ofte udvikler sig skjult og afslører sig kun efter 1-2 dage. Symptomer der er karakteristiske for denne tilstand er:

  • opkastningsbeslag;
  • pale, blå hud;
  • mavesmerter
  • kvalme.

Fenylefrinforgiftning er mindre farlig end paracetamolforgiftning, men forårsager også ubehagelige konsekvenser. Det er muligt at eliminere sidstnævnte ved at tage en enterosorbent og drikke en stor mængde vand. Fenylefrinforgiftning manifesterer sig som:

  • trykforøgelse
  • sløret syn
  • hovedpine, svimmelhed;
  • anfald;
  • opkastning;
  • døsighed, vekslende med nervøs spænding.

Kontraindikationer

Rinicold-tabletter tages med forsigtighed i tilfælde af graviditet, forekomst af samtidige patologier såsom hypertension, aterosklerotiske læsioner af hjertebeholdere, vinkellukningsglukom, mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase, prostataenom, hepatisk eller nyresvigt osv. Inden behandling påbegyndes er det vigtigt at sikre ingen kontraindikationer. Det er forbudt at tage stoffet til personer, der har:

  • forstyrret søvn;
  • hepatitis;
  • iskæmisk hjertesygdom;
  • blodsygdomme og hjerte-kar-systemet;
  • patologi af nyrerne, leveren;
  • individuel følsomhed over for stofferne i tabletternes sammensætning
  • hypertension;
  • alkohol afhængighed.

Salgsbetingelser og opbevaring

Rinicold-tabletter forbliver egnet til modtagelse i 3 år, hvis du opbevarer dem på et tørt sted, der er beskyttet mod direkte sollys. Samtidig skal lufttemperaturen være under 25 grader.

analoger

For at erstatte Rinicold med et lægemiddel med en lignende terapeutisk effekt, bør du konsultere en læge. Lignende i sammensætning medicin er:

  1. Flyustop. Lægemidlet anvendes til forebyggelse og behandling af influenza hos voksne og børn fra 12 år. Lægemidlet har den maksimale effekt i behandlingen af ​​virus af type A og B.
  2. Rinzasin. Maksimal ens i sammensætning med Rinocold-lægemiddel. Det bruges til symptomatisk behandling af forkølelse, egnet til forebyggelse af SARS.
  3. Angrimaks. Lægemidlet baseret på paracetamol bruges til at behandle symptomer på akut respiratoriske virusinfektioner, feberiske tilstande på baggrund af virale læsioner i luftvejene.
  4. Rinicold Broncho. Det fremstilles i Indien i form af en sirup og har en lidt anden sammensætning (i stedet for koffein med paracetamol indeholder det ambroxol og guaifenesin). Fremmer hurtig udledning af sputum fra luftvejene.

Pris Rinicold

Narkotika til kulde og influenza frigives på apoteker uden recept. Omtrentlig pris for forskellige former for Rinicold i Moskva:

Rinikold

Brugsanvisning:

Priserne i onlineapoteker:

Rinikold - kombinerede organer til symptomatisk behandling af akut luftvejssygdom har analgetisk, antipyretisk, vasokonstriktive handling, fremmer fjernelse af nasal kongestion og reducere sekreter derfra, har en stimulerende virkning på centralnervesystemet, antiinflammatorisk og antiallergisk virkning.

Frigivelse form og sammensætning

Doseringsform - tabletter: oval bikonveks form, hvid farve, med delingsrisiko på den ene side (10 stk. I blister eller strimler, i papkasse med 1, 2, 3 eller 4 blister eller strimmel).

Indholdet af aktive stoffer Rinicold i 1 tablet:

  • Paracetamol: 0,5 g;
  • Phenylphrinhydrochlorid: 0,01 g;
  • Koffein: 0,03 g;
  • Chlorphenaminmaleat: 0,002 g

Hjælpekomponenter: natriumstivelsesglycolat, polyvinylpyrrolidon, mikrokrystallinsk cellulose, methylparaben, gelatine, stivelse, talkum, magnesiumstearat, propylparaben.

Indikationer for brug

Anvendelse Rinikold indikeret til behandling af catarrale patologier, der opstår med feber, kulderystelser, hovedpine, næsestop, rhinitis, smerter i led og muskler.

Kontraindikationer

  • Samtidig brug af stoffer, hvis aktive ingredienser duplikerer lægemidlets sammensætning
  • Alder op til 6 år;
  • Graviditetsperioden og amningen
  • Samtidig behandling med tricykliske antidepressiva, beta-blokkere, monoaminoxidasehæmmere (MAO);
  • Individuel intolerance over for stoffets komponenter.

Forsigtighed anbefales at tildele Rinikold patienter med arvelig lidelser mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase, lever- og / eller nyresygdom, Gilberts Syndrom, hypertension, blodsygdomme, vinkel glaukom, bronkial astma, BPH, diabetes mellitus, thyreoidea funktionslidelser.

Dosering og administration

Tabletter tages oralt.

Dosis og anvendelsesperiode, som lægen har ordineret, givet patientens alder.

  • Voksne: 1-2 stk. med et interval mellem doser på 4-6 timer, men ikke mere end 8 stk. pr. dag
  • Børn fra 6 år: 1 stk. hver 4-6 timer, varigheden af ​​behandlingen - op til 5 dage. Maksimal daglig dosis - 4 stk.

Bivirkninger

  • Fordøjelsessystem: tørhed i mundslimhinden, kvalme
  • Nervesystemet: hovedpine, svimmelhed, irritabilitet, søvnforstyrrelser;
  • Andet: udvikling af allergiske reaktioner.

Særlige instruktioner

Ikke krænker det anbefalede doseringsregime, det vil undgå udvikling af uønskede virkninger af lægemidlet.

I løbet af anvendelsesperioden for Rinikold er alkoholforbruget kontraindiceret.

Tabletter kan reducere hastigheden af ​​de psykomotoriske reaktioner og påvirke koncentrationsevnen, så i løbet af behandlingsperioden skal man være opmærksom på kørsel af køretøjer og mekanismer.

Drug interaktioner

Med samtidig brug af Rinicold:

  • Ethanol - forbedrer sin handling
  • Psykoleptika - øge beroligende effekt
  • Antidepressiva, antipsykotika og anti-parkinsoniske stoffer, phenothiazinderivater (trifluoperazin, chlorpromazin, levomepromazin) - øge tør mund, urinretention, forstoppelse;
  • Glukokortikosteroider - øge sandsynligheden for udvikling af glaukom;
  • Furazolidon, MAO-hæmmere - kan forårsage agitation, hypertensive kriser;
  • Tricykliske antidepressiva - bidrager til at øge lægemidlets sympatomimetiske effekt;
  • Guanethidin - forstærker den alfa-adrenostimulerende virkning af phenylephrin, men reducerer sin hypotensive virkning;
  • Halothan - øger risikoen for ventrikulær arytmi.

analoger

Analoger af Rinicold er: Rinicold Broncho, Rankof, Grippocytron, AjiCOLD, Coldflu, Angrimax, Pentaflucin, Antigrippin, Rinza, Ibuklin, Paracetamol, Coldrex, Panadol.

Betingelser for opbevaring

Opbevares utilgængeligt for børn.

Opbevares tørt ved temperaturer op til 25 ° C.

Holdbarhed - 3 år.

Salgsvilkår for apotek

Det frigives uden recept.

Rinikold: priser i onlinepoteker

RINICOLD BRONCHO 100 ml sirup

RINIKOLD N10 fanen.

RINIKOLD HOTMIKS 5g N5 Citronpulver

RINIKOLD HOTMIKS 5g N5 Ananaspulver

RiniKold Hotmiks pulver 5 g ananas 5 stk.

RiniKold Hotmix pulver 5 g orange 5 stk.

Rinicold tabletter 10 stk.

RINIKOLD HOTMIKS 5g N5 Orange pulver

RiniKold Hotmix pulver 5 g citron 5 stk.

Rinicold Broncho sirup 100 ml

Rinicold broncho sirup 100 ml

Rinicold tabletter n10

Rinicold hotmix orange pulver n5

Rinikold hotmix pulver ananas n5

Rinicold hotmix citron n5 pulver

Rinikold HotMix porer 5g. №5 citron

Rinikold hotmix porer. citron 5g n5

Rynikold-fanen. n10

Rinikold nummer 10

RINIKOLD HOTMIKS 5g N10 Citronpulver

RINIKOLD HOTMIKS 5g N10 pulver Ananas

RiniKold Hotmiks pulver 5 g ananas 10 stk.

RINIKOLD HOTMIKS 5g N10 Orange pulver

RiniKold Hotmiks pulver 5 g orange 10 stk.

RiniKold Hotmix pulver 5 g citron 10 stk.

Rinicold hotmix citronpulver 10 stk

Rinikold hotmix porer. orange 5g n10

Rinikold hotmix porer. citron 5g n10

Rinikold HotMix porer 5g. №10 citron

Oplysninger om lægemidlet er generaliserede, er tilvejebragt til orienteringsformål og erstatter ikke de officielle instruktioner. Selvbehandling er sundhedsfarlig!

Hvis du kun smiler to gange om dagen, kan du sænke blodtrykket og reducere risikoen for hjerteanfald og slagtilfælde.

Tandlægerne viste sig for nylig for nylig. Så tidligt som i det 19. århundrede var det en almindelig barberes ansvar at udtrække ømme tænder.

Ud over mennesker lider kun en levende væsen på planet Jorden - hunde af prostatitis. Dette er virkelig vores mest loyale venner.

Arbejde der ikke er til personens smag er meget mere skadeligt for hans psyke end manglende arbejde overhovedet.

I Storbritannien er der en lov, hvorefter en kirurg kan nægte at udføre en operation hos en patient, hvis han ryger eller er overvægtig. En person skal opgive dårlige vaner, og måske har han måske ikke brug for kirurgi.

Det plejede at være, at gabende beriger kroppen med ilt. Denne udtalelse er imidlertid blevet afvist. Forskere har bevist at med en gabning køler en person hjernen og forbedrer dens præstation.

En person, der tager antidepressiva, vil i de fleste tilfælde lide af depression igen. Hvis en person bekæmper depression med sin egen styrke, har han enhver chance for at glemme denne tilstand for evigt.

Ved regelmæssige besøg i solbrændingen øges chancen for at få hudkræft med 60%.

Menneskeblod "løber" gennem skibene under enormt tryk og, i strid med deres integritet, er i stand til at skyde i en afstand på op til 10 meter.

Leveren er det tyngste organ i vores krop. Den gennemsnitlige vægt er 1,5 kg.

Ifølge en WHO-undersøgelse øger en halv times daglig samtale på en mobiltelefon sandsynligheden for en hjernetumor med 40%.

Det velkendte lægemiddel "Viagra" blev oprindeligt udviklet til behandling af arteriel hypertension.

Når kærester kysser, mister hver af dem 6,4 kalorier pr. Minut, men samtidig udskifter de næsten 300 typer forskellige bakterier.

Under drift bruger vores hjerne en mængde energi svarende til en 10 watt pære. Så billedet af en pære over hovedet i øjeblikket af fremkomsten af ​​en interessant tanke er ikke så langt fra sandheden.

Der er meget nysgerrige medicinske syndromer, for eksempel obsessiv indtagelse af genstande. I maven af ​​en patient, der lider af denne mani, blev der fundet 2500 fremmedlegemer.

I et forsøg på hurtigt at helbrede barnet og lindre hans tilstand glemmer mange forældre sund fornuft og fristes til at prøve folkemetoder.

Rinikold (Rinicold)

Aktiv ingrediens:

Indholdet

Farmakologisk gruppe

Nosologisk klassificering (ICD-10)

3D-billeder

struktur

Farmakologisk aktivitet

Det har antipyretisk og analgetisk virkning (paracetamol); indsnævrer blodkarrene, eliminerer nasal overbelastning og reducerer nasal udledning (phenylephrin); har anti-allergisk og anti-edematøs virkning, reducerer vaskulær permeabilitet, eliminerer hævelse og rødme i næseslimhinden, undertrykker symptomerne på allergisk rhinitis, letter vejrtrækning (chlorpheniramin); stimulerer centralnervesystemet, reducerer træthed og døsighed, øger mental og fysisk præstation (koffein).

farmakodynamik

Paracetamol har antipyretiske og analgetiske virkninger.

Phenylylephin udviser en vasokonstrictor-virkning, hvorved det hjælper med at eliminere nasal overbelastning og reducere nasal udledning.

Chlorpheniramin har anti-allergisk og anti-ødem virkning. Reducerer vaskulær permeabilitet, eliminerer hævelse og hyperæmi i næseslimhinden, undertrykker symptomerne på allergisk rhinitis, hvilket letter vejrtrækningen.

Koffein har en stimulerende virkning på centralnervesystemet, hvilket fører til et fald i træthed og døsighed og en stigning i mental og fysisk præstation.

Indikationer lægemiddel Rinicold

Catarralsygdomme med en løbende næse, næsestop, hovedpine, feber, kulderystelser, smerter i led og muskler.

Kontraindikationer

overfølsomhed overfor lægemidlet

samtidig indtagelse af andre lægemidler indeholdende stoffer, der er en del af rinikold;

samtidig administrering af tricykliske antidepressiva, MAO-hæmmere, beta-blokkere;

børns alder (op til 6 år).

Med omhu: mangel på glucose-6-phosphat dehydrogenase; blodsygdomme, hepatisk og / eller nyresvigt, vinkellukningsglukom, prostata adenom; Gilberts syndrom, arteriel hypertension, sygdomme i skjoldbruskkirtlen, diabetes, bronchial astma.

Brug under graviditet og amning

Kontraindiceret. På tidspunktet for behandlingen bør man stoppe amningen.

Bivirkninger

Når du tager stoffet i anbefalede doser, er bivirkninger sjældne.

Hvis der opstår bivirkninger, kan de manifestere sig i form af allergiske reaktioner, svimmelhed, søvnforstyrrelser, øget spænding, kvalme, hovedpine, tør mund.

interaktion

Forbedrer virkningerne af MAO-hæmmere, sedativer, ethanol.

Reducerer den hypotensive virkning af guanethidin, hvilket igen forbedrer den alfa-adrenostimulerende aktivitet af phenylephrin.

Antidepressiva, anti-parkinsoniske stoffer, antipsykotika, phenothiazinderivater øger risikoen for urinretention, tør mund og forstoppelse.

GCS øger risikoen for udvikling af glaukom.

Paracetamol reducerer effektiviteten af ​​diuretika.

Chlorpheniramin samtidig med MAO-hæmmere, kan furazolidon føre til hypertensive kriser, agitation, hyperpyreksi.

Tricykliske antidepressiva forstærker den sympatomimetiske virkning, samtidig med at der udpeges halothan øger risikoen for ventrikulære arytmier.

Dosering og indgift

Inde. Voksne - 1-2 tabletter. hver 4-6 timer. Maksimal daglig dosis - 8 tab. Børn over 6 år - 1 fane. hver 4-6 timer, men ikke mere end 4 gange om dagen i højst 5 dage.

overdosis

Lægemidlet bør kun tages i anbefalede doser. Overdosering er normalt forårsaget af paracetamol.

Symptomer: hudens hud, anoreksi, kvalme, opkastning; gepatonekroz; øget aktivitet af hepatiske transaminaser, øget PV. I tilfælde af overdosis er der et presserende behov for at konsultere en læge.

Behandling: gastrisk skylning efterfulgt af udnævnelse af aktivt kul; symptomatisk behandling.

Særlige instruktioner

I løbet af behandlingsperioden skal afstå fra at tage alkohol. Rinicold anbefales ikke til børn under 6 år, gravide og ammende. Tag ikke Rinicold sammen med andre lægemidler, der indeholder paracetamol.

Påvirkning af evnen til at køre køretøjer og udføre arbejde, der kræver høj koncentration af opmærksomhed. Der skal udvises forsigtighed ved udførelse af arbejde, der kræver koncentration, bevægelseshastighed og mentale reaktioner.

Frigivelsesformular

Tabletter. I blisterpakninger på 10 stk.

producent

Shreya Life Saensiz Pvt. Ltd, Indien.

Shrey House, 301 / A, Pereira Hill Road, Anderi (øst), Mumbai - 400 099, Indien.

Forbrugerklager sendt til repræsentantkontorets adresse

111033, Moskva, st. Zolotorozhsky-akslen, 11, s. 21.

Tlf.: (495) 796-96-36.

Salgsvilkår for apotek

Opbevaringsbetingelser for lægemidlet Rinicold

Opbevares utilgængeligt for børn.

Udløbsdato for lægemidlet Rinikold

Må ikke anvendes efter udløbsdatoen, der er trykt på pakningen.

Synonymer af nosologiske grupper

Priserne i Moskva apoteker

anmeldelser

Efterlad din kommentar

Nuværende informationsbehov indeks, ‰

Registreringsbeviser Rinikold

  • Førstehjælpskasse
  • Online butik
  • Om virksomhed
  • Kontakt os
  • Forlagets kontakter:
  • +7 (495) 258-97-03
  • +7 (495) 258-97-06
  • E-mail: [email protected]
  • Adresse: Rusland, 123007, Moskva, st. 5th Mainline, 12.

Selskabets officielle hjemmeside radar ®. Den vigtigste encyklopædi af narkotika og apotek varer rækkevidde af det russiske internet. Lægemiddelbogen Rlsnet.ru giver brugerne adgang til vejledning, priser og beskrivelser af lægemidler, kosttilskud, medicinsk udstyr, medicinsk udstyr og andre varer. Farmakologisk referencebog indeholder information om sammensætning og form for frigivelse, farmakologisk virkning, indikationer for anvendelse, kontraindikationer, bivirkninger, lægemiddelinteraktioner, anvendelsesmåde for lægemidler, farmaceutiske virksomheder. Lægemiddelbogen indeholder priserne på lægemidler og varer fra det farmaceutiske marked i Moskva og andre byer i Rusland.

Overførslen, kopiering, distribution af information er forbudt uden tilladelse fra LLC RLS-Patent.
Når der henvises til informationsmaterialer, der er offentliggjort på webstedet www.rlsnet.ru, henvises der til informationskilden.

Mange mere interessante

© REGISTRERING AF LÆGEMIDLER I RUSLAND ® Radar ®, 2000-2019.

Alle rettigheder forbeholdes.

Kommerciel brug af materialer er ikke tilladt.

Information er beregnet til læger.